زبون آلمانی سخته؟ “

شاید شمام شنیدین که زبون آلمانی خیلی سخته. یادگیری هیچ زبانی آسون نیس و واسه تسلط بر اون باید قوانین دستوری، تلفظا و لغاتی رو یاد بگیرین که هیچ نقطه پایانی ندارن. زبون آلمانی هم از این قانون مستثنی نیس. چیزی که بیشتر از همه یادگیری زبون آلمانی رو واسه دسته ای از آدما سخت می کنه لغات طولانی و قوانین نامتعارف اینه. اما با همه این تفاسیر زبون آلمانی سخته؟

واقعیت اینه، که هیچ زبانی سخت تر از زبانی دیگر نیس. یادگیری زبون جدید همت و علاقه می خواد و بس. کافیه اراده و همت به خرج بدین و بی بهونه شروع به یادگیری زبون آلمانی یا هر زبون دیگری کنین که در نظر دارین. با ما همراه باشین تا دقیقا بفهمین که زبون آلمانی سخت نیس.

  • تقویت انگیزه یادگیری زبون با ۱۰ روش کاربردی
  • یادگیری زبون دوم در بزرگسالان با ۶ ایده واقعا کاربردی
  • یادگیری مکالمه زبون انگلیسی با ۶ تمرین روزانه

۱. واسه یادگیری زبون آلمانی شکلی استاندارد تعریف شده

در سال ۱۹۹۶، زبون آلمانی رسما استاندارد شد. این استانداردسازی با هدف آسون کردن یادگیری این زبون انجام شد. املا و نوشتن واژه ها هم به حالتی متحد و قابل پیش بینی تغییر کرد. بار دیگر در سال ۲۰۰۴، دستورالعملا بازبینی شدن و در آخرای سال ۲۰۰۵، اجرا قوانین جدید املا و نوشتن اجباری شد و امروز هم همون قوانین در سوئیس، آلمان و اتریش مورد استفاده هستن.

کامل سازی قوانین باعث می شه که هرکی در هر کجای دنیا که باشه با یادگیری استانداردهای به کار رفته، آلمانی رو فهمیده باشه و آلمانی زبانان دیگر هم صحبتای اونو دریابند و بفهمن. با وجود لهجهای مختلف در شهرهای جورواجور آلمان، قوانین و معیارهای مشخص، کار یادگیری و فهم این زبون رو آسون کرده.

اما در بقیه زبونا مثلا انگلیسی شاهد اینجور اتحاد ای نیستیم. املاهای جورواجور و تلفظای مختلفی در این زبون هست. انگلیسی مورد استفاده در نقاط مختلف فرقایی داره و کافیه در نرم افزار وُرد (word) زبون دیکشنری رو از انگلیسی-امریکایی به انگلیسی-بریتانیایی تغییر بدین تا منظور از این فرقا رو بهتر درک کنین. هر واژه هم معانی زیادی داره و در تلفظ و معنای اونم بعضی وقتا فرقایی ایجاد می شه. این تنوع معنی و لهجه و… بعضی وقتا باعث سوءتفاهمایی هم می شه. پس یادگیری زبانی که قوانینی استاندارد داره و فارغ از لهجه و موقعیت جغرافیایی همه افرادی که به اون زبون صحبت می کنن، حرف تون رو می فهمن، خیلی آسون تر هستش.

۲. قوانین مربوط به نوشتن و املا ساختاری مشخص داره

املا و نوشتن در زبون آلمانی، قوانین سفت و سختی داره. این قوانین نسبت به زبون انگلیسی محکم تر هستن. در زبون آلمانی از املای واژگان واسه کمک به تلفظ درست استفاده می شه. وقتی با قوانین تلفظ واژه ها و حروف آلمانی آشنا بشین، هر واژه ای رو بی اشکال تلفظ می کنین. و اگه واژه ای به گوش تون بخورد هم اونو به درستی خواهید نوشت. فقط چند استثنای کوچیک در این مورد هست.

به این مثال دقت کنین: برابر کلمه «زمان» در آلمانی «zeit» است. حرف Z همیشه صدای TS داره. Ei هم از اتحاد دو صوت ایجاد می شه و به شکل یک بخش تک و واحد تلفظ می شه. و تلفظ اون مثل واژه eye در انگلیسیه. ، حال با توجه به این قانون باید واژه نام برده رو به این شکل بخوایند: Ts-eye-t.

مطلب مرتبط :   واقعا فرزندان اول باهوش ترن؟

یا قانونی دیگر می گه اگه واژه ای دارای یک i باشه و این i قبل از e قرار داشته باشه، باید e رو تلفظ کنین. مثلا در واژه Liebe که به معنای عشقه، تلفظ به این صورت هستش: Lee-buh.

وجود اینجور قوانین واضحی واسه املا و تلفظ کار یادگیری زبون آلمانی رو تا حدود زیادی آسون می کنه. اما اگه دقت کنین در زبون انگلیسی با قانون ی خاصی در نوشتن روبه رو نیستیم و یادگیری زبانی که در اون تلفظ و املای هر واژه ساز خودش رو می زنه شک نداشته باشین دشوارتره. با وجود اینجور قوانین آسون کننده ای بازم فکر می کنین که زبون آلمانی سخته؟ البته در زبون آلمانی هم استثنائاتی هست و بعضی وقتا واسه نوشتن درست املای یک واژه تنها باید شکل نوشتار اونو حفظ کرد.

ولی وجود قوانین مشخص به شما کمک می کنه تا با اعتمادبه نفس بیشتری در یادگیری پیش برید. و برخلاف انگلیسی، همیشه نگران پیدا شدن سروکله ی قوانین جدید نباشید. در زبون آلمانی کافیه قوانین رو خوب یاد بگیرین و اونا رو رعایت کنین اما در بعضی زبونای دیگر مثل انگلیسی بعضی وقتا تعداد و اهمیت استثنائات از کل قوانین بیشتر می شه.

۳. آلمانیا به اصلاح اشتباهات تون کمک می کنن

یکی دیگر از دلالیلی که یادگیری زبون آلمانی رو آسون می کنه، ویژگیای افرادیه که به اون سخن میگن. مردم آلمان خیلی رُک و صادق صحبت می کنن. حاشیه نمی رن و روشنی زیادی دارن. تموم اینا بعضی وقتا حمل بر گستاخی اونا می شه. در حالی که واقعا این طور نیس. این ویژگی آلمانیا باعث می شه تا در مورد اونا، زبون آلمانی رو بهتر یاد بگیره.

آسون بودن و روشنی آلمانیا در برخوردهایشان باعث می شه که اشتباهات زبانی و سوءتفاهمایی که بعضی وقتا در استفاده از لغات پیش میاد، شما رو خیلی شرمنده و خجالت زده نکنه. اونا عادت دارن که خیلی رُک اشتباه شما رو گوشزد کرده و حرف تون رو اصلاح کنن. اگه هم از این موضوع ناراحت بشین، کمه کم انگیزه ای پیدا می کنین تا دیگر اشتباه حرف نزنید و دقت بیشتری داشته باشین. این مسئله در ارتباطات شما با یک انگلیسی زبون صورت نمی گیره. اگه در برخورد با یک انگلیسی زبون اشتباهی از شما سر بزنه، به احتمال زیاد به روی خودش نمی آورد و چیزی نخواهد گفت. در هر حال این رفتارها و نوع برخوردها به فرقای فرهنگی بازمی شه.

این رفتار آلمانیا اصلا توهین آمیز نیس. شاید خیلی خوشایندتان نباشه ولی به یادگیری زبون شما کمک زیادی می شه. اگه کسی اشتباهات تون رو موقع حرف زدن گوشزد نکنه، دفعات بعدی و در جاهای دیگر هم اشتباهات خود رو تکرار می کنین و زبون آلمانی رو خوب یاد نخواهید گرفت.

۴. افعال در زبون آلمانی الگوی مشخصی دارن

زبون آلمانی نسبت به انگلیسی از افعال منظم ی بیشتری برخورداره. یعنی اگه الگوی صرف فعل رو خوب یاد بگیرین با این بحث مشکلی پیدا نخواهید کرد. صرف افعال خیلی مهمه چون با توجه به شخص، شمار، زمان و وجه جمله حالتای مختلفی به وجود میاد که باید اونا رو بدونین.

در زبون آلمانی، افعال منظم و بی قانون از الگوهایی پیروی می کنن و همین موضوع باعث سهولت بیشتری در صرف کردن می شه. مثلا فعل Kaufen رو در نظر بگیرین. این واژه برابر فعل «خریدن» در فارسیه. ریشه ی این فعل kaufه و بنا به عملی که صورت میگیره، صرف اون متفاوت هستش. الگویی که صرف این افعال واسه افراد مختلف و زمانای متفاوت استفاده می کنه قابل گسترش و نشونه.

مطلب مرتبط :   موسیقی روی حال و هوای ما اثر می ذاره؟

واسه افعال بی قانون هم فرق در اینه که هنگام صرف کردن، بنا به زمان صرف فعل، ریشه ی افعال تغییر می کنه. تغییراتی که در افعال بی قانون صورت میگیره بیشتر متوجه حرف صدادار راحت ی درون فعله. مثلا رانندگی کردن در حالت مصدر به زبون آلمانی برابر واژه fahren می شه و در حالت صفت مفعولی به fuhr بدل می شه. افعال مختلفی از این الگو پیروی می کنن. شکل افعال بی قانون و منظم آلمانی مثل بیشتر زبونای دیگر در زمانای مختلف تغییر پیدا می کنه. ولی با توجه به الگوی مشخصی که واسه افعال مثل هست، صرف افعال آسون صورت خواهد گرفت.

یادگیری هر زبانی نیاز به حفظ کردن واژگان زیاد داره. اگه از تخیلات خود استفاده کنین، این مسئله خیلی آسون تر میشه. گرچه در اول یادگیری باید سعی کنین تا افعال و الگوهای اونا رو حفظ کنین اما کم کم این مسئله حل می شه و با یافتن شباهت بین افعال و واژهای مختلف کارتون آسون می شه. گروه بندی افعال در دسته های مثل هم باعث می شه تا کار به خاطرسپاری واسه تون آسون تر بشه. این موضوع در زبون انگلیسی نمونه نداره چون استثنائات و افعال بی قانون خیلی الگوی مشخصی در صرف فعل ندارن. مثلا در زبون انگلیسی واسه صرف افعال در زمان گذشته کافیه تا به انتهای اونا ed اضاف شه. ، تا اینجای کار مشکلی نیس اما زمانی با مشکل روبرو می شیم که با انواع و اقسام افعال بی قانون طرف حساب خواهیم شد.

پس اگه الگویی در کار نباشه، باید فهرستی بلندبالا از استثنائات مختلف رو روونه مغز بی گناه خود کنین و در آخر هم کلی سردرگمی واسه تون به بار خواهد اومد. اما زبون آلمانی با ارائه الگوهای مختلف زبانی کار شما رو آسون تر کرده و سرعت یادگیری رو واسه تون زیادتر می کنه.

۵. پیچیدگی حرف زدن به زبون آلمانی از خوندن و نوشتن اون خیلی کم تره

وقتی به کشوری جدید می روید از همون روز اول، سعی کنین که به زبون اصلی مردم اون محل صحبت کنین. اگه در اسپانیا به سر می برین، انگلیسی حرف زدن رو کنار بذارین و تموم سعی تون رو واسه حرف زدن به زبون اسپانیایی به کار بگیرین. در زبون آلمانی واسه زبون نوشتار معمولا از افعال در گذشته آسون استفاده می کنن. اما در گفتگو و صحبت کردن زمانی که بیشتر به کار میره، زمان ماضی نقلیه. پس واسه ایجاد رابطه و گفتگو کافیه که تنها یک مجموعه از افعال رو بلد باشین. پس واسه آلمانی صحبت کردن کافیه در اول به زمان افعال در ماضی نقلی مسلط بشین. در زبون انگلیسی واسه گفتگو و رابطه برقرار کردن هم باید تموم زمانا رو بشناسید و این یعنی، قبل اینکه به مرحله گفت وگو برسین باید تموم افعال و زمانا رو یاد بگیرین.

همونجوریکه توجه می کنین یادگیری زبون آلمانی، اون قدرها هم که فکر می کنین سخت نیس و حتی در مقایسه با انگلیسی سهولت بیشتری هم داره. تنها چیزی که واسه یادگیری زبون خارجی نیاز دارین در سه واژه خلاصه می شه: همت، همت و همت.

برگرفته از: fluentin3months

(به مدت محدود)

در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستین، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط می شید


دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید