۱. دوست خوب کمک مون می کنه با خودمون مهربون تر باشیم

شاید چون نتونسته اید در مصاحبه ی کاریِ اخیرتون اون طور که می خواستین عمل کنین، حسابی از دست خودتون دلگیر هستین یا شاید به هر دلیلی حتی از دیدن تصویر خودتون در آینه بدتون میاد. خیلی از ما هر وقت زندگی به کام مون نباشه، عادت داریم خودمون رو سرزنش کنیم. در اینجور شرایطی، یک دوست خوب می تونه نظر ما رو درباره ی خودمون تغییر بده. دوست خوب اگه احساس کنه از خودمون بدمون میاد، سعی می کنه به روشی حال مون رو خوب کنه. دقیقا واسه همین، کسائی که از نعمتِ داشتن دوستان صمیمی بهره مند هستن، احساس خیلی بهتری نسبت به خودشون دارن، چون که دوستان شون باعث دلگرمی شون می شن و پشت شون رو خالی نمی کنن. دوست خوب می تونه اعتماد به نفس مون رو بالا ببره. اینجور افرادی وقتی کمک مون می کنن که نسبت به خودمون احساس بهتری داشته باشیم، خودشون هم حسِ خیلی خوشایندی پیدا می کنن.

۲. دوست خوب اشتباهات مون رو گوشزد می کنه

همه ما بعضی وقتا بی اینکه متوجه باشیم، انجام دهنده خطاهایی می شیم که شاید در آینده واسه مون گران تموم بشن. دوست خوب می تونه اینجور خطاهایی رو تشخیص بده و اشتباهات مون رو سر بزنگاه گوشزد کنه، اما نه به خاطر مچ گیری یا کینه توزی، بلکه از روی خیرخواهی. اینجور صداقتی موجب تشکیل دوستیای واقعی می شه. در دوستیای بی اساسی که مدت زیادی از شکل گرفتن شون نمیگذره و دوستیای تصنعی، مطمئن باشین طرف مقابل تون چیزی جز خوشایندتان نخواهد گفت. اما در دوستیای واقعی، طرف مقابل به خودش اجازه می ده هرچه رو در ذهنش میگذره، روراست بگه. افراد صادق و قابل اعتماد می تونن تجربه یک دوستی واقعی رو نصیب مون کنن.

۳. دوست خوب وقتی با شماس، جز به همون لحظه به هیچی دیگه ای فکر نمی کنه

دوست خوب کسیه که همه هوش و حواسش به لحظه با هم بودن مونه، طوری که احساس کنیم حضورش در زندگی مون یک اصل حیاتیه. دوست خوب علاوه بر نیازای خودش به نیازای طرف مقابلش هم توجه می کنه و وقتی در کنار دوستش وقت می گذرونه، فکرش فقط و فقط همانجاست. پس واسه اینکه بتونین همه هوش و حواس تون رو به دوست تون اختصاص بدین، پیشنهاد می کنیم وقتی با هم هستین گوشی موبایل تون رو در جیب تون بذارین. طبق نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، گوشی موبایل روی روابط بین فردی اثر منفی می ذاره. اما مطمئن باشین یک دوست خوب هیچوقت اجازه نمی ده تلفن همراهش کوچیک ترین خدشه ای به روابط تون وارد کنه.

مطلب مرتبط :   واقعا گرم تر شدن هوا در بهتر شدن حال ما اثر داره؟

۴. دوست خوب شنونده ی خوبیه

تا به حال واسه تون پیش اومده که موقع درد دل کردن، دوست تون یک دفعه وسط حرف تون بپرد و درباره ی مسائل مربوط به خودش شروع به صحبت کنه؟ در اینجور زمانی چه حسی دارین؟ حتما احساس کردین که روند گفت وگو رضایت بخش نیس، چون که دوست تون فقط سعی داره درباره ی موضوعاتی که به خودش مربوط می شن، صحبت کنه. اما در دوستیای واقعی، روند گفتگو همیشه دوطرفهه. اینکه هر دو طرف به همدیگه اجازه صحبت کردن بدن، موجب تقویت روابط بین فردی می شه. پس واسه اینکه به یک گفتگوی متعادل برسین، سعی کنین وقتی طرف مقابل تون صحبت می کنه، با تموم وجود به صحبت هاش گوش کنین. کسائی که شنونده ی خوبی هستن، این حس رو منتقل می کنن که صحبتای طرف مقابل شون قابل درکه.

۵. دوست خوب در سختیا حمایت مون می کنه

اینکه فقط در خوشیا کنار همدیگه باشیم، واسه یک دوستی واقعی کافی نیس. دوست خوب کسیه که در همه فراز و نشیبای زندگی پشت مون رو خالی نکنه. یعنی، دوست خوب کسیه که سعی کنه در خوشیا، ناراحتیا، موفقیتا، شکستا و خلاصه در همه تجربه های زندگی، شریک احساسات مون شه. در دوستیای واقعی، وقتی طرف مقابل مون رو به اندازه کافی شناختیم، سطح اعتمادمان اون قدر بالا میره که خودمون هم اجازه میدیم دوست مون در اوقات سخت زندگی همراهی مون کنه. اگه اینجور فردی در زندگی تون باشه، حتما میدونید که دوست خوب درست مثل اعضای خونواده می مونه (اعلام حمایت یکی از ۱۷ عادت گفتاری افراد دوست داشتنیه).

۶. دوست خوب استرس مون رو کم می کنه

دوست خوب باید بتونه عواملی رو که طرف مقابلش رو به استرس و نا آرومی دچار می کنه بشناسد. دوست خوب وقتی تحت فشار روانی هستیم، درک مون می کنه و می تونه کمک مون کنه که در اینجور شرایطی درست تصمیم بگیریم. حتی زمانی که احتیاجی به هم فکری نداشته باشیم، حضور یک دوست خوب می تونه حسابی آرامش بخش باشه. طبق پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، محققان دریافتند وقت گذراندن با دوستانِ خوب در کاهش استرس مؤثره.

مطلب مرتبط :   مصرف نوتلا به سلامتی شما آسیب می رساند؟

۷. دوست خوب نمی ذاره مغرور شیم

دوست خوب کسیه که از دستاوردها و موفقیتامون خرسند شه و البته کمک مون کنه که هیچوقت به خاطر داشته هامون دچار غرور نشویم. حتما شمام دوستانی دارین که از ایام قدیم همدیگه رو می شناسین و خیلی قبل تر از زمانی که در کسب و کارتون اسم و رسمی به هم بزنین، با هم دوست بودین. اینجور دوستانی خودِ واقعی مون رو می شناسن. پس نه تنها در موفقیتا همراهی مون می کنن، بلکه هر زمان که احساس کنن مغرور شده ایم، یادمون میندازن که فروتنی پیشه کنیم.

۸. دوست خوب واسه با هم بودن مون وقت می ذاره

بعضی وقتا دوستیا به دلیل مشغلهای کاری یا خانوادگی کم رنگ می شن، اما دوستان واقعی هیچ وقت اجازه نمی دن که مشغلهای زندگی روی روابط شون اثر بزاره. دوست خوب سعی می کنه با همه مشغلهایی که داره، بازم واسه با هم بودن مون وقت بزاره یا حتی شده تلفن بزنه. اگه واسه دوستان مون وقت نگذاریم، روابط مون کم کم کم رنگ و کم رنگ تر میشه. دقیقا به همین دلیله که خیلی از دوستیای زمان کودکی بعد از ازدواج و بچه دار شدن کم کم از بین می رن.

۹. دوست خوب باگذشته

همه ما بعضی وقتا در روابط مون قضاوتای نادرست می کنیم. دوستان واقعی به جای اینکه دلخوری شون رو از همدیگه مخفی کنن، مشکل شون رو مستقیما مطرح می کنن تا سوءِتفاهما از بین برود. دوستان خوب همدیگه رو درک می کنن و واسه همین می تونن نسبت به هم بخشنده و باگذشت باشن. اگه در روابط مون همیشه درگیر دلخوریای گذشته باشیم، روابط مون هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. دوست خوب کسیه که بتونه گذشت کنه و اگه خطایی کردیم که باعث دلخوری شد، اینقدر باگذشت باشه که بتونه از اشتباهات مون بگذره. پس بیایید این واقعیت رو قبول کنیم که همه ما بعضی وقتا اشتباه می کنیم، اما می تونیم به کمک همدیگه یاد بگیریم آدمای بهتری باشیم.

برگرفته از: huffingtonpost.com

دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید