تحقیقات نشون میدن موسیقی می تونه خوشحالی رو در شما افزایش بده و از استرس تون کم کنه؛ حالا تحقیق جدیدی نشون می ده حتی موسیقی غمگین هم می تونه حال و هوای شما رو بهتر کنه. از طبل نوازی اجداد باستانی مون گرفته تا سرویسای پخش نامحدود امروزی، موسیقی بخش جدایی ناپذیری از زندگی آدم هاست. محققان هم قرن هاست که روی احتمال امتیازات درمانی و بهبود حال وهوای آدم به وسیله موسیقی تحقیق می کنن.

 

  • اثر موسیقی بر مغز شما چیجوریه؟
  • رنگا چه جوری حال و هوای شما رو تغییر میدن؟
  • قوانین خوشحال بودن؛ ۷ اصلی که رعایت اونا زندگی تون رو شیرین می سازه

طبق تحقیق جدید دانشگاه دورهام بریتانیا و دانشگاه جیواسکیلا فنلاند که در مجله پلاس وان چاپ شد، حتی موسیقی غمگین هم واسه بیشتر شنوندگانش آرامش و لذت داره. از طرفی دیگر، این تحقیق نشون داد که واسه بعضی افراد موسیقی غمگین می تونه همراه با احساسات منفی و اندوه عمیق باشه. این تحقیق که حاصل مطالعه ۲۴۰۰ نفر در بریتانیا و فنلاند بود، با تمرکز بر احساسات و تجربه های قابل یادآوری حاصل از گوش دادن به آهنگای غمگین انجام شد. بیشتر تجربه های گزارش شده ی شرکت کنندگان، مثبت بود.

دکتر توماس ارولا، استاد شناخت موسیقی دانشگاه دورهام در یک مصاحبه ی خبری گفت: «نتایج این تحقیق به ما کمک کرد تا بتونیم چگونگی روشایی رو که افراد با استفاده از موسیقی حال و هوای خود رو تغییر میدن، مشخص کنیم و دریابیم که «موسیقی درمانی» و «توان بخشی با موسیقی» چیجوری باعث آرامش، آسودگی و لذت می شه.»

اون گفت که در این تحقیق دلایلی هم واسه گوش دادن به موسیقی غمگین و هم واسه دوری از اون پیدا شده.

پژوهشی قدیمی تر که در «ژورنال تحقیقات مصرف کننده» منتشر شد مشخص کرد، زمانی که افراد دچار مشکلات عمیق شخصی مثل پایان یک رابطه عاطفی می شن، به شنیدن موسیقی غمگین تمایل دارن.

در این تحقیق، محققان این فرضیه رو مطرح کردن که موسیقی غمگین جایگزینی واسه رابطه ازدست رفته فراهم می کنه. موسیقی واسه این افراد نقش دوستی خیالی رو داره که از درون اونا آگاهه.

تحقیقای دیگر، متمرکز بر شادیِ حاصل از موسیقیای سریع و پرهیجان بودن.

مطلب مرتبط :   فشار خون بالا باعث سردرد می شه؟

در سال ۲۰۱۳ پژوهشی منتشرشده در «ژورنال روان شناسی مثبت» نشون داد افراد با گوش دادن به موسیقی سریع و پرهیجان می تونن تنها در ۲ هفته حال و هوای خود رو بهتر کنن و خوشحال تر باشن. در این تحقیق، به شرکت کنندگان گفته شد که واسه بهبود حال و هوای خود سعی کنن، اما اونا فقط زمان گوش دادن به موسیقی سریع و پرهیجان موفق شدن.

فواید حال و هوای خوشحال تر بیشتر از حس خوب اینه. یونا فرگوسن سرگروه این تحقیق در مصاحبه ای گفت که خوشحالی به سلامتی جسمی بهتر، درآمد بیشتر و رضایت بیشتر از روابط مرتبطه.

موسیقی به عنوان درمان

تحقیقای زیادی در مورد اثر درمانی موسیقی انجام شده.

بنیاد موسیقی درمانی آمریکا می گه که از برنامه های موسیقی درمانی میشه واسه رسیدن به اهدافی مثل کنترل استرس، تقویت حافظه و آرامش درد استفاده کرد. شاید عجیب به نظر برسه که موسیقی می تونه به افراد واسه کنترل درد جسمی کمک کنه اما این تحقیق رابطه واضحی رو نشون داده.

مقاله ای که در سال ۲۰۱۵ در مجله لنست (The Lancet) منتشر شد نشون داد افرادی که قبل، در بین یا بعد از جراحی به موسیقی گوش دادن، درد و استرس کمتری نسبت به بیمارانی که به موسیقی گوش ندادند، تجربه کردن. اونایی که به موسیقی گوش دادن، حتی به داروی زیادی واسه آرامش درد نیاز نداشتن.

محققان واسه انجام این تحقیق از ۷۳ منبع، اطلاعات جمع آوری کردن که شامل بیشتر از ۷۰۰۰ مریض می شد.

افرادی که کاهش دردشون کمی بیشتر (بی خیال نسبت به موضوع دهن باز کن البته) از بقیه بود و به کمترین دارو واسه درد نیاز داشتن، اونایی بودن که می تونستن موسیقی رو خودشون انتخاب کنن.

دکتر کاترین میدز از دانشگاه برونل انگلستان در یک مصاحبه گفت: «موسیقی روشی ارزون، بی خطر و بی نیاز به شکافتن بدن بیماره که باید واسه تموم کسائی که قراره زیر تیغ جراحی برن، تجویز شه.»

موسیقی درمانی می تونه واسه مریضیای طولانی هم نقش قدرتمندی اجرا کنه.

اخیرا پژوهشی منتشرشده در «ژورنال جهانی روان پزشکی» نشون داد که موسیقی درمانی می تونه درمان مؤثری واسه مشکلات در رابطه به شرایط عصبی مثل مریضی پارکینسون، جنون، سکته ی مغزی و اسکلروزهای جورواجور باشه.

مطلب مرتبط :   غذاهای سوخته سرطان زا هستن؟

پس از بررسی ۲۵ آزمایش، محققان به این نتیجه رسیدن که موسیقی، درمانی مهم واسه کاهش پنهون ی افسردگی و استرس و بهبود حال وهوا، اعتمادبه نفس و کیفیت زندگیه.

اونا اشاره کردن که در هیچ کدوم از آزمایشا اثر جانبی منفی مشاهده نشد؛ به این معنی که موسیقی ، درمانی با احتمال خطر پایینه.

بری گلداشتاین، هنرمندی که اثرات ارتعاشی موسیقی رو به مدت ۲۵ سال مطالعه کرده، می گه موسیقی اثر عمیقی روی مغز داره.

گلداشتاین در ستونی در مجله «سبک زندگی هوشمندانه» نوشت که موسیقی واقعا کارایی مغز رو افزایش می ده. اون گفت که موسیقی می تونه احساسات رو تحریک و به بازیابی خاطرات کمک کنه، اتصالات عصبی جدید رو برانگیزد و حواس شما رو جمع کنه.

بهبود حال وهوا

درحالی که گوش دادن به موسیقی می تونه واسه سلامتی فوایدی زیادی داشته باشه، ساختن موسیقی هم می تونه درمان مؤثری باشه.

بنا به گفته محققان مؤسسه ی جنون دانشگاه بورنموث (BUDI) در دورست انگلستان، ارکستر خاصی واسه افراد گرفتار به جنون به بهتر شدن حال و هوا و افزایش اعتمادبه نفس اونا کمک کرد. این ارکستر به عنوان یکی از چندین پروژه تحقیقاتی BUDI هدفش نشون دادن اینه که افراد گرفتار به جنون چیجوری می تونن مهارتای تازه یاد بگیرن و خوشحال باشن.

هشت نفر گرفتار به جنون و هفت پرستار به همراه دانشجویان و استادان موسیقی در این پروژه حضور داشتن.

دکتر انتیا اینز رئیس BUDI در مصاحبه ای گفت: «موسیقی روی همه به شکل برابر اثر می ذاره، چه با گوش دادن و چه با نواختن.»

اون گفت که این ارکستر روی زندگی تموم افراد حاضر در طرح پژوهشی اثر مثبت داشته و این طرح حس عمومی منفی نسبت به افراد گرفتار به جنون رو به رقابت می کشه.

اون اضافه کرد: «همکاری با همدیگه واسه تولید محصولی مشترک بهترین راه واسه یافتن بهترین افراده. (نه فقط در مورد ی مهارت موسیقی، بلکه مهارتای ارتباطی، دوستی، مراقبت و حمایت از همدیگه).»دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید