حالا که اردیبهشت فرا رسیده، فصل بازیای خیابانی و گل کوچیک دوباره شروع شده و بهار دوباره همه چیز رو تغییر داده. مردم از این واسه که هوای بهار قراره حال شون رو بهتر کنه و یخ زمستون رو بشکند، هیجان زده ان. در حالی که خیلی از مردم باورهایی مثل این دارن، این سؤال دوباره مطرح می شه که آب و هوا به واقع روی وضعیت روحی افراد اثر می ذاره؟ واقعا ممکنه با اومدن بهار و تابستون حوصله ی بیشتری پیدا کنیم و احساس مون نسبت به خودمون بهتر شه؟

 

این سؤال پیچیده ایه و با یک بله و نهِ آسون نمیشه به اون جواب داد. مثلا، روشنه که آب و هوا، روی افرادی که از مشکل عاطفی فصلی (SAD) رنج می برن خیلی اثر می ذاره. این افراد در زمستون خیلی افسرده می شن ولی پس از اومدن بهار به دلیل تابش بیشتر نور خورشید کم کم حال بهتری پیدا می کنن. پس واسه افراد گرفتار به این مشکل فصلی، هوای بهتر نعمت خیلی بزرگیه.

با وجود این، تحقیقات علمی نشون داده که اثر آب وهوا در بقیه ی افراد، خیلی ناچیز و حتی بعضی وقتا غافلگیرکنندهه. مثلا در سال ۲۰۰۸ مجموعه مطالعاتی روی ۱۶۰۰ نفر انجام شده که در اونا افراد گزارش حال روزانه شون رو به همراه گزارش هواشناسی اون روز (مثل دما، میزان تابش نور خورشید و وزش باد) تحویل می دادن. نتیجه تحقیقات از این جهت خیلی جالب بود که نشون می داد که هیچ کدوم از وضعیتای آب وهوایی اثر به خصوصی در ایجاد حال مناسب واسه افراد نداشتن. البته دلایل نشون می داد که تغییرات نامساعدی مثل پریشون حالی، تلاطم و آزردگی با افزایش دمای هوا به وجود میاد و با تابش بیشتر نور خورشید و بادِ کمتر کاهش پیدا میکنه. کلا اثرات ایجاد شده خیلی ناچیز بودن اما شاهدی بر این بودن که آب وهوا تأثیری مخالف با چیزی که ما مورد توجه گرفتیم داره. مثلا گرم شدن هوا حال افراد رو بهتر نمی کنه ولی با کمال تعجب تابش بیشتر نور خورشید این اثر رو داره.

مطلب مرتبط :   هورمون ها بر استرس اجتماعی اثر می ذارن؟

گرچه احتمال داره که هوای گرم تر به طور غیرمستقیم واسه ما اثرات خوب دیگری داشته باشه. مثلا، هوای گرم تر به ما اجازه می ده بیرون بریم، ورزش کنیم و با طبیعت رابطه بهتری برقرار کنیم. مجبور کردن مردم شهر به پیاده روی در پارک به مدت ۹۰ دقیقه، اونا رو از افکار ناراحت کننده دور کرده و باعث شد که فعالیت مغزی سالم تری از خود نشون بدن. به طور مثل، تحقیقات نشون داده که کوهنوردها، بعد از تنها چند روز گذراندن در طبیعت و به دور از تکنولوژی، ۵۰٪ خلاقیت بیشتری از خود بروز میدن. اینجوری، حتی اگه هوای بهتر به طور مستقیم تأثیری در حال وهوای افراد نداشته باشه، بیرون رفتنی که به دلیل هوای خوب باشه، به دلیل افزایش جنب و جوش و ارتباطات، باعث بهتر شدن حال اونا، افزایش سلامت و بهبود کارکرد ذهن میشه.

پس تکلیف عشق تابستونی چه می شه؟

هوای بهتر باعث پا گرفتن و شروع شدن یک رابطه عاشقانه می شه؟ بهار و تابستون به فصلای عاشقی معروف ان. و از اون طرف پاییز رو نماد جدایی و غم میدونن. به طور جالبی آماری که از راه وضعیت تأهل (رابطه) افراد در فیسبوک به دست میاد خیلی گویاست (که وسیله امتحان دقیقی واسه دریافت زمان پا گرفتن روابط عاشقانه نیس). با مطالعاتی که محققان در فیسبوک داشتن در سال ۲۰۱۲ گرایشی در بین کاربران آمریکایی فیسبوک بوجود اومده بود: بیشترین از هم پاشیدگی روابط در تابستون اتفاق افتاده بود. طبق آمار بی در نظر گرفتن سن افراد، ژوئن بدترین ماه واسه شروع رابطه بود. در حالیکه آمار بیشترین تعداد شروع روابط عاشقانه به ماه فوریه برمی گشت؛ درست پس از روز ولنتاین. به طور خلاصه، اگه فیسبوک رو وسیله امتحان روابط عاشقانه در نظر بگیریم، هوای تابستون ارمغان آور پایان روابط عاشقانهه، نه پا گرفتن شون. ممکنه حتی بعضی وقتا به هم زدن یک رابطه عاشقانه واسه شما لذتبخش باشه، اما فقط آدمای منفی گرا باور دارن که به هم زدن روابط، آدما رو خوشبخت تر می کنه.

مطلب مرتبط :   قرص های ضدبارداری باعث ریزش مو می شن؟

تابستون بهترین زمان اتفاق جرم

نکته ی آخر در مورد تابستون: جدا از اینکه تابستون زمان بدی واسه شروع روابط عاشقانهه، زمان اوج اتفاق رفتارهای ضداجتماعی همه. طبق تحقیق اندرسون، که داده های جرایم رو در شهر هوستون آمریکا بررسی کرده بود، میزان اتفاق جرایم خشن در دمای بالا افزایش پیدا می کنه. با بررسی ۵ میلیون سابقه تخلف قابل دسترس واسه عموم از سال ۲۰۰۱ در شیکاگو هم نتایج مشابهی به دست اومد (فان زانتن، ۲۰۱۶). این داده ها نشون میدن اتفاق جرایم خشونت آمیزتر مثل تجاوز، دزدی و ضرب و زخم، با گرم شدن هوا تا ۴۰ درجه قوت میگیره.

به روشنی این یافتها رو میشه طوری دیگر هم توضیح داد (مثل اینکه هوای گرمتر باعث افزایش ارتباطات رودرروی مردم با یکدیگره، که خود لازمه ی گسترش اتفاق جرمه و ربطی به اینکه هوای گرم باعث افزایش رفتارهای ضداجتماعی می شه نداره). گرچه، تحقیقات آزمایشگاهی معتبر به طور تکراری نشون داده که هوای داغ افکار و احساسات پلید رو در آدم تحریک می کنه که محرکی واسه اتفاق جرم هستن.

در یک کلام

کلا، خیلی جالبه که با وجود باور ذاتی مردم به اثر هوای خوب در حال خوب افراد، دلایل نشون میدن که این اثر خیلی نامحتمله. روی هم رفته اثر آب وهوا در حال مردم خیلی ناچیز، نامنسجم و معمولا خلاف خیالات عمومی مردمه. علاوه بر این، هوای گرم همیشه با قطع کردن روابط و رفتارهای ضداجتماعی دیگر تداعی می شه. با وجود این، منافعی نه خیلی مستقیم واسه افراد گرفتار به مشکل عاطفی فصلی هست، و اون امکان بیرون رفتن، تفریح و ورزش کردن در فضای بازه. مثل خیلی از فرضیه هایی که افراد در زندگی دارن روابط علّی ومعلولیِ پیش فرض گرفته شده هم می تونن غلط باشن. کلید سود بیشتر در این نیس که چقدر در زندگی فرصت به شما میدن، بلکه اینه که شما چه استفادهایی از اون فرصتا می کنین.

برگرفته از: psychologytoday

دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید