سطوح کافی ویتامین D در بدن، واسه جنبه های مختلفی از سلامتی مهمه. وقتی پای اثرات ویتامین D روی سرطان پیش میاد، چندین سوال بی جواب وجود دارن، اما دانشمندان روی این مسئله توافق دارن که کمبود ویتامین D کلا چیز خوبی نیس! واقعا دلایل گذشته نشون دهنده اون هستن که سطوح کافی ویتامین D در افراد سن بالا از اهمیت زیادی برخورداره، به ویژه واسه ﻟﻨﻔﻮم ﻏﻴﺮﻫﻮﭼﻜﻴﻦ ﺑﺎ ﺳﻠﻮل ﺑﺰرگ (DLBCL) که عادی ترین نوع لنفوم غیرهوچکینه. اگه می خواید از رابطه ویتامین D با پیشگیری از سرطان بیشتر بدونین، این مقاله رو تا انتها بخونین.

 

  • با این ویتامینا و مواد معدنی استرس و استرس تون رو کم کنین
  • ویتامین B12، منابع، علائم و مشکلات کمبود اون
  • ویتامین b3 یا نیاسین چیه و در چه غذاهایی پیدا می شه؟

من هم کمبود ویتامین D دارم؟

چیجوری آدم به طور طبیعی ویتامین D دریافت می کنه؟ متأسفانه غذاهای خیلی کمی در رژیم غذایی ما هستن که به طور طبیعی شامل ویتامین D باشن و خیلیا از کمبود این ویتامین رنج می برن. خطر پیشرفت ی کمبود ویتامین D، به چند دلیل افراد بین سال و سن بالا رو بیشتر تهدید می کنه. سن که بالاتر میره، پوست دیگر نمیتونه به قوت گذشته ویتامین D تولید کنه. علاوه براین، افراد سن بالا تر عموما زمان بیشتری رو داخل خونه و محل کارشون می گذرونن و شایدً ویتامین کافی در رژیم شون دریافت نمی کنن.

بعضی مواد غذایی پر از ویتامین D هستن. ماهیای روغنی و روغن جگر ماهی منابع طبیعی خوبی واسه این ویتامین حساب می شن. خورشید هم منبع طبیعی دیگریه، اما همه اقدامات احتیاطی واسه بودن در خطر اشعه ی UV و خطر دچار شدن به سرطان پوست باید رعایت شن. بودن در خطر خورشید بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدظهر، مقادیر خوبی از ویتامین D در پوست ایجاد می کنه، اما باید در حد معقولی باشه. دیگر اینکه، حموم آفتاب واسه جذب ویتامین D، واسه خیلیا مؤثر نیس.

مطلب مرتبط :   مصرف نمک باعث چاقی می شه؟

اگه به وضعیت ویتامین D بدن خود شک دارین، با دکتر مشورت کنین تا نشونه هاش رو بررسی کنه و از اون بخواهید، از شما آزمایش خون بگیره تا ببینین چه خبره! اندازه گیری سطح سرمی ۲۵ هیدروکسی ویتامین بهترین آزمایش واسه تعیین کمبود این ویتامینه.

ویتامین D از سرطان پیشگیری می کنه؟

این امید هست که ویتامین D در پیشگیری از سرطان مفید باشه، اما هنوزم در این مورد سوالای زیادی بی جواب مونده ان.

طبق تحقیقات آزمایشگاهی، مثل اینکه کمبود ویتامین D به پیشرفت ی بعضی بدخیمیا کمک می کنه، اما کارشناسان میگن پیش از اونکه بشه واسه پیشگیری از سرطان، ویتامین D روزانه تجویز کرد، باید تحقیقات بیشتری انجام شن.

تحقیقات روی اثر ویتامین D در پیشگیری از سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان روده ی بزرگ، نتایج متناقضی به همراه داشتن. در بعضی موارد، محققان متوجه نشده ان که سطح پایین ویتامین D نتیجه دچار شدن به سرطان بوده، یا اصلاً خودش عامل دچار شدن به سرطانه.

چه ارتباطی بین ویتامین D و سرطان خون هست؟

در مورد سرطانای خونی مثل لوسمی و لنفوم، دلایل نشون دهنده اون هستن که ویتامین D به بعضی درمانای سرطان در روند کارشون کمک می کنن. تحقیقات نشون دادن بین کمبود ویتامین D و احتمال بیشتر دچار شدن به انواع مختلف سرطان خون، ازجمله لوسمی لنفوستیک طولانی (CLL) و ﻟﻨﻔﻮم ﻏﻴﺮﻫﻮﭼﻜﻴﻦ ﺑﺎ ﺳﻠﻮل ﺑﺰرگ (DLBCL) که عادی ترین نوع لنفوم غیرهوچکینه، رابطه هست. اما در این تحقیقات نمیشه دلیل رو از معلول تشخیص داد. میشه از ویتامین D واسه افزایش قدرت بعضی درمانای سرطان بهره برد؟ جواب قطعیِ این سوال هنوز مشخص نیس، اما داده های موجود امیدوارکننده هستن.

مطلب مرتبط :   واقعا فرزندان اول باهوش ترن؟

به این حقیقت هم باید توجه داشت که خیلی از درمانای سرطان و همین طور خودِ سرطانا، موجب تضعیف توده استخوانی می شن که این خطر دچار شدن به پوکی استخوان رو افزایش می ده، پس دریافت سطح کافی کلسیم و ویتامین D می تونه بخشی از مدیریت و پیشگیری از این خطر حساب شه.

ویتامین D و ریتوکسیمب (ریتوکسان)

محققان اخیرا در مجله انکولوژی بالینی (Journal of Clinical Oncology) گزارش دادن که مثل اینکه، کمبود ویتامین D روی کیفیت کارکرد ریتوکسیماب درمانی ضدسرطان، پادتن تک تیره (آنتی بادی مونوکلونال)، اثر می ذاره. نویسندگان این گزارش عنوان کردن کمبود ویتامین D در بیماران سن بالا گرفتار به DLBCL که با R-CHOP درمان می شن هم دلیلی خطرناک حساب می شه. اونا دلایلی یافتند مربوط به اینکه کمبود ویتامین D، عمل از بین بردنِ سلولای سرطانیِ ریتوکسیماب رو تضعیف می کنه.

اونا خواسته کردن آزمایشای ویژه ای واسه بررسی استفاده از ویتامین D در ﻟﻨﻔﻮم ﻏﻴﺮﻫﻮﭼﻜﻴﻦ ﺑﺎ ﺳﻠﻮل ﺑﺰرگ و دیگر سرطانا طراحی شن؛ سرطانایی که الان با آنتی بادیایی مثل تراستوزومب (Trastuzumab) در سرطان سینه و ستوکسیمب (Cetuximab) در سرطان روده ی بزرگ درمان می شن.دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید