انواع متفاوت گردشگري:/پایان نامه درباره تبلیغات و جذب گردشگر

دانلود پایان نامه

انواع گردشگري:

گردشگري انواع متفاوت و گسترده‌اي دارد. شناخت گونه‌هاي گردشگري براي برنامه‌ريزي در این  عرصه‌ اهميت اساسي داردوبا شناخت گونه های آن، يك كشور مي‌تواند به لحاظ تخصصي امكانات و زير ساخت‌هاي مورد نياز آن نوع را آماده كرده و به سودآوري مطمئن برسد.

«تقاضاها و خدمات مورد نياز انواع گردشگران يكسان نيست. به طور مثال براي آنهایی كه به قصد تجارت، زيارت و سياحت سفر مي‌كنند امكاناتي چون هتل، رستوران، تسهيلات اقامتي اهميت زيادي دارد اما گردشگراني كه به منظور ديدار از كشور، اقوام و دوستان خود مسافرت مي‌كنند معمولاً به هتل و رستوران نیاز ندارند ولی  از ساير امكانات و تسهيلات استفاده می نمایند.در نتيجه دسته‌بندي‌هاي متعددي از سوي كارشناسان و صاحب‌نظران در مورد گردشگري ارائه شده است.»(زاهدی، 1389،)

در يك دسته‌بندي كلي گردشگري به دو گونه‌ي گردشگري انبوه[1] و جايگزين[2] تقسيم‌بندي مي‌شود. گردشگري انبوه همان گردشگري معمولي است كه در سراسر جهان در سطح وسيعي وجود دارد. ما امروزه شاهد ميليون‌ها سفر از اين نوع هستيم. برنامه‌هاي سفر در اين نوع كاملاً رايج و داراي مقبوليت عمومي است. اين نوع گردشگري كاملاً به صنعت گردشگري، سازمان‌ها و مؤسسات خدمات گردشگری وابسته است .

گردشگري جايگزين نوعي از گردشگري است كه در دهه‌هاي 1970 و 1980 در واكنش به توسعه‌ي عنان گسيخته‌ گردشگري انبوه شكل گرفت كه هدف آن به كارگيري روش‌هاي نوين در گردشگري به جاي روش‌هاي مخرب گردشگری انبوه است .درحقيقت گردشگري جايگزين هرانتخاب ديگري غيراز گردشگري انبوه را شامل مي‌شود مانند گردشگري با انگيزه‌هاي فحشا ويا استفاده از مواد مخدر (همان منبع)

به طور کلی گردشگری را می توان به انواع زیر تقسیم بندی نمود که به شرح مختصری از آن می پردازیم:

1ـ طبيعت گردي

طبيعت گردي نوعي از گردشگري با انگيزه و هدف گرايش به طبيعت است. در اين شيوه، گردشگران با استفاده از اوقات فراغت خود به آغوش طبيعت پناه برده، از شگفتي‌هاي طبيعت و عظمت آن آگاهي مي‌يابند و از آن لذت مي‌برند. اين نوع گردشگري مستقيماً با منابع و جاذبه‌هاي طبيعي سروكار دارد.

تأكيد اين نوع از گردشگري بر جاذبه‌هاي طبيعي و محيطي و لذت بردن از آن است. گستره‌ي فضايي اين گردشگري  محيط طبيعي چون ساحل، جنگل، كوه، كوير، غار و نظير اين‌ها است. اين نوع گردشگري 20 درصد مسافرت جهاني را شامل مي‌شود.(کاظمی،1388)

2ـ گردشگري دريايي

اين نوع گردشگري خود به دو شاخه‌ي مهم ساحلي و دريايي تقسيم مي‌شود.نوع ساحلی آن بيشترين گردشگر را به خود جذب مي‌كندکه منوط به مسافرت به محيط‌هاي دريايي است. سواحل باتوجه به نزديكي به كانون‌هاي جمعيتي، اقليم مناسب و دسترسي آسان، گردشگران بسياري را به سوي خود جذب مي‌كند.

سفر به سواحل، استفاده از خورشيد و تفريحات آبي‌اي همچون شنا در دريا، اسكي روي آب، ماهيگيري، غواصي، قايق‌سواري و ديگر ورزش‌هاي ساحلي در اين حوزه‌ قرار مي‌گيرد. بعد از جنگ جهاني دوم گردشگري ساحلي با سه پديده‌ي قمار، مشروب و سكس همراه شد. اين نوع گردشگري كه معروف به چهار S[3] مي‌باشد بزرگترين جاذبه گردشگري در جهان شناخته شده است .(پاپلی یزدی، سقایی، 1389، 55- 53)

اما گردشگري دريايي از دهه‌ي 1980 رو به گسترش است و طرفداران بسياري را به خود جذب كرده است. گردشگران دریایی از ساحل دور شده به وسط دريا و اقيانوس می روندو به تفريح و لذت مي‌پردازند. كشتي‌هاي بزرگ اقيانوس ‌پيما پذيراي گردشگران بوده، انواع و اقسام تفريحات دريايي را براي گردشگران ايجاد مي‌كنند.

كشتي معروف تايتانيك نمونه‌ي مشهور آن است.

ساير تفريحات دريايي چون غواصي، صيد و شكار، مشاركت در پژوهش‌ها ( با عنوان گردشگر) در اين حيطه جاي دارد.(همان منبع، 55)

3ـ گردشگري ورزشي

امروزه گردشگري ورزشي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و كشورهاي پيشرفته سعي مي‌كننداز اين جاذبه استفاده‌ي بهينه بنمايند. در گردشگري ورزشي اشخاص با قصد ورزش و تمرين يا شركت و تماشاي مسابقات ورزشي، تماشاي مسابه‌هاي تيم‌ها يا بازيكنان مورد علاقه‌شان يا گذراندن اردوهاي ورزشي به سفر مي‌روند. مسابقات المپيك  زمستاني و تابستاني، مسابقات جام جهاني، ملي و منطقه‌اي جاذبه‌هاي ورزشي مهمي هستند كه سالانه ميليون‌ها گردشگر را به سوي كشورها مي‌كشانند. مسابقات فوتبال نيز در سطح جهاني سهم بزرگي در جابجايي گردشگران ورزشي دارد.

گردشگري ورزشي به نوعي به اقتصاد مكمل گردشگري تبديل شده است. كشورها در مواقعي كه با كسادي روبه‌رو هستند با ترتيب دادن فستيوال‌هاو كارناوال‌هاي ورزشي به رشد صنعت توريسم کمک می کنند همچنين در گردشگري ورزشي گردشگران علاوه بر ورزش و ديدار از مسابقات، اقدام به بازديد از اماكن ديگر و خريد نيز مي‌نمايند.(همان منبع، 59)

Mass Tourism. 1

  1. Alter native tourism
  2. Sun , Sea , Sex , Sand
دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.