بهینه سازی روش تشخیص اهمیت پیوند در پایگاه پیوند و کاربست آن در …

 • مشخص کردن کلمات کلیدی
 • توصیف کوتاه از محتوای صفحه
 • مشخص کردن تاریخ آخرین ویرایش
 • تازه سازی مجدد صفحه بر حسب ثانیه
 • content=”keyword , keyword , …” /> <meta name=”keywords”
  content=”my description” /> <meta name=”description”
  content=”۱/۱/۲۰۰۷” /> <meta name=”revised”
  content=”۱۰” url=”my url” /> <meta name=”keywords”
  ۲-۹-۲- بر چسب alt tag
  بخشی از تصاویر مربوط به محتوای صفحه هستند و بخشی دیگر لوگو، آیکون، نام تجاری و … هستند، این برچسب توصیف یکایک تصاویر است. از آنجایی که مطالب داخل عکس نمی تواند توسط جستجوگر بازیافت شود از این برچسب برای این کار استفاده می کنیم.
  ۲-۱۰ فایل robots.txt
  یک فایل متنی است که بر روی سرویس دهـنده وب و درون دایرکتـوری اصـلی هر وب سایت ذخیـره می شود و تنظیمات و شرایط گردش و سرکشی به اعماق آن وب سایت را عرضه می کند. این فایل زحمت خزنده را کاهش خواهد داد. این فایل با خطوط زیر آغاز می شود[۴۰]:
  user-agant : “نام برنامه راهنمای وبسایت“
  disallow : “نام فایل ها یا دایرکتوری که توسط خزنده نباید دیده شود“
  اگر کسی نخواهد هیچ نقطه از وب سایتش درون فهرست جستجو قرار گیرد:
  user-agant *:
  disallow :/
  ۲-۱۱ موقعیت و مسافت
  اصطلاح حافظه نهان درباره موتورهای جستجو هم کاربرد دارد به این ترتیب که پرس و جوهایی که به تازگی از سوی کاربران وارد شده، در جایی نگهداری می شود. در واقـع وقتی موتور جستجـو املای صحیـح کلمه را به شمـا اعـلام می کنـد که آیا منظور شما این بود؟[۶۷] از این تکنیک بهره می برد.
  استفاده از مدل تحویل توزیع شده[۶۸] راه دیگری برای سرعت دادن پاسخ گویی به درخواست های کاربران
  است. در این مدل کپی هایی از شاخص ها و مطالب مربوط تولید می شود و به مکان های جغرافیایی متعددی انتقال می یابد[۵۷] .
  ۲-۱۲ مشکلات خزنده
  همان طور که ذکر شد خزنده ها برای پیش پردازش و بازیابی صفحات به کار می روند. بعضی خزنده ها به روش کورکورانه به بازیابی صفحات می پردازند. روش کورکورانه به این معنی است که به شهرت و اهمیت یا به عبارتی قابل اعتماد بودن مطالب و تولیدکنندگان آنها توجهی ندارند. البته این روش موجب شده سوء استفاده هایی در شاخص دهی و استفاده از موتورهای جستجو صورت گیرد. یکی از این کارها به شاخص هرزه نگار[۶۹] معروف است. بعضی سایت ها برای اینکه در بیشتر مواقع در نتایج جستجو قرار بگیرند و تعداد مراجعان بیشتری داشته باشند، هزاران بار لغات خاصی را در محتوای سایت خود قرار می دهند تا از نظر موتورهای جستجو اولویت و امتیاز بیشتری را به خود اختصاص دهند[۵۵].
  وب سرورها برای اینکه تعداد درخواستهای بیشتری را در یک زمان پاسخ دهند، مثلا چند کاربر همزمان بخواهند به یک صفحه دسترسی پیدا کنند، از حیله ای استفاده می کنند بدین صورت که مطالب هر صفحه را روی چند رایانه با نشانی های مختلف که از دید کاربر مخفی است قرار می دهند و درخواست کاربران را به این رایانه ها هدایت می کنند.[۷۰] بعضی سایت ها از این ویژگی نرم افزار استفاده و محتـوای صفحـات یـک سـایت را کپی می کنند و در سایت خود قرار می دهند. این صفحات هم به وسیله موتورهای جستجو، شاخص دهی می شود و درخواست بعضی کاربران به جای صفحه اصلی به این صفحات تقلبی ارجاع داده می شوند. به این ترتیب یک موتور جستجوی خوب علاوه بر جستجو و سرویس دهی خوب به کاربر باید توانایی تشخیص حمله های اینترنتی را هم داشته باشد تا بتواند بهترین و صحیح ترین نتایج ممکن را در اختیار کاربران قرار دهد[۵۵].
  ۲-۱۳ روشهای بهینه سازی موتورهای جستجو
  ۲-۱۳-۱ شاخص گذاری
  موتورهای جستجوی مطرح همچون گوگل و یاهو جهت یافتن نتایج جستجوی الگوریتمی، از خزنده ها استفاده می کنند[۳۴]. صفحاتی که دارای لینک سایر صفحات فهرست شده موتورهای جستجو هستند، نیاز به فهرست شدن ندارند چرا که به طور خودکار یافت می شوند. برخی از موتورهای جستجو همچون یاهو دارای سرویس ارائه غیررایگان هستند که گردش در سایت را با تعیین هزینه مورد نظر به ازای هر کلیک تضمین می نماید. چنین برنامه هایی معمولاً وجود در پایگاه داده را تضمین کرده ولی رتبه بندی خاص در نتایج جستجو را تضمین نمی کنند. دو فهرست اصلی، یعنی فهرست “یاهو” و یا پروژه “فهرست باز” هر دو نیازمند ارائه دستی و بازنگری ویرایشی توسط یک شخص حقیقی هستنـد[۶۲].
  خزنده های موتورهای جستجو ممکن است هنگام گشت زدن به فاکتورهای متعددی توجه داشته باشند. تمامی صفحات توسط موتورهای جستجو فهرست نمی شوند. فاصله صفحات از فهرست اصلی یک سایت ممکن است عاملی در یافته شدن یا نشدن صفحات باشد[۳۴].
  ۲-۱۳-۲ جلوگیری از خزش[۷۱] و استاندارد خروج روبات ها
  به منظور جلوگیری از یافتن محتـوای ناخواسته در شاخص های جستجو، وب مسترها می توانند به عنکبوت ها بگویند فایلها و یا فهرست های خاص را از طریق فـایل robots.txt در فهرسـت اصـلی دومین[۷۲] جستجو نکنند به علاوه مسلماً یک صفحـه می تواند با استفـاده از متاتگ ویژه روبات ها از پایگاه داده یک موتور جستجو خارج شود.
  زمانیکه موتور جستجویی سایتی را مشاهده می کند، فایل robots.txt واقع در فهرست اصلی، اولین فایلی است که جستجو می شود. این فایل پس از بررسی به روبات دستور می دهد چه فایلهایی را نباید جستجو کند. به دلیل اینکه یک موتور جستجو ممکن است یک کپی از این فایل را در حافظه نهان نگه دارد، ممکن اسـت گاهاً صفحـاتی که وب مستـر نمی خواهـد، بازبینـی شـود. صفحـاتی که عمومـاً از خـزش نفـی می شوند، شامل صفحات ورود و خروج اعضا یا سبدهای خرید و صفحات مخصوص کاربران که از جستجوهای درون سایتی بدست می آیند می باشد. در ماه مارس ۲۰۰۷ گوگل به وب مسترها اخطار داد که آنها باید از شاخص گذاری نتایج جستجوی داخلی جلوگیری کنند، چرا که آن صفحات به عنوان اسپم جستجو تلقی می گردند[۳۴].
   ۲-۱۳-۳ افزایش اهمیت
  روشهای متعدد دیگری نیز جهت نمایش یک صفحه در نتایج جستجو می تواند مورد استفاده قرار گیرند. این روش ها شامل موارد زیر هستند[۵۹]:
  نوشتن کلمات کلیدی تازه جستجو شده به عنوان محتوا
  نوشتن محتوایی که شـامل عـبارات و کلمـات کلیـدی تازه جستجـو شـده باشـد به طوریکه با بسیـاری از
  سؤالات جستجو مربوط و مرتبط باشد.
  عدم تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

  دانلود متن کامل این پایان نامه در سایت abisho.ir