پنج شنبه, مهر ۰۳, ۱۳۹۹

بک لینک چیست؟چه تاثیری در بهینه سازی دارد؟

طراحی سایت - سئو - بهینه سازی سایت

بک لینک چیست؟ آموزش ساخت بک لینک – پیوند ورودی

در این مقاله توضیح می دهیم که بک لینک چیست؟ همچنین آموزش ساخت بک لینک جهت افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو آمده است.

بک لینک ( backlink ) معادل کلماتی چون پیوند ورودی دارد که بصورت زیر تعریف می شود:
بک لینک در بهینه سازی موتور جستجو یک پیوند یا لینکی است که یک صفحه وب را به یک صفحه وب دیگر یا یک وب سایت دیگر مرتبط می سازد.
برخی از موتورهای جستجو مثل گوگل یکی از فاکتورهایی را که در جایگاه وب سایت در صفحه نتایج موثر می دانند تعداد بک لینک ها است. البته این بدان معنا نیست که هر چقدر تعداد بک لینک های یک سایت بیشتر باشد، جایگاه وب سایت در موتورهای جستجو بالاتر خواهد بود.
بهترین بک لینک ها، آنهایی هستند که بصورت طبیعی برای وب سایت پدید آمده اند و یا بعبارتی دیگر در پروسه تولید آنها از مکانیزم های خرید بک لینک استفاده نشده است.

آموزش ساخت بک لینک

جهت ساخت بک لینک برای وب سایت مورد نظر خود می توانید از آموزش زیر استفاده نمایید تا شاهد افزایش رتبه سایت خود در موتورهای جستجو باشید. این مقاله تمرکز اصلی خود را روی آموزش ساخت بک لینک طبیعی قرار داده است.

 • ابتدا می بایست یک لیست کامل از کلمات کلیدی وب سایت به همراه صفحات لندینگ پیج جمع آوری شود.
 • لیست جمع آوری شده می بایست دارای ستون تاریخ و جایگاه فعلی کلمات کلیدی باشد تا بتوان در طول زمان پیشرفت جایگاه را اندازه گیری کرد.
 • حال بر اساس لیست وب سایت هایی که قبلا جمع آوری شده است و می توانیم از آنها بک لینک تهیه نماییم انتخاب و روزانه می توانیم تا ۱۰ تا بک لینک به سمت سایت هدایت نماییم.
 • نحوه لینک دادن به سایت بدین صورت است که در وب سایت هایی که می توان نظر ثبت کرد بجای نام وب سایت، نام کلمه کلیدی مورد نظر نوشته می شود و بجای آدرس سایت، لندینگ پیج مورد نظر نوشته می شود.
 • بک لینک هایی که از طریق ثبت نظر گرفته می شود، می بایست یک نظر در ارتباط با پست مورد نظر نوشته شود که وب مستر آن سایت نظر ما را تا حد امکان تایید نماید.
 • در انجمن ها و وبلاگ ها چون راه برای قرار دادن لینک باز تر است  براحتی می توان قسمتی یا کل متن صفحه لندینگ پیج کپی شود و برخی از کلمات کلیدی بصورت لینک به صفحه لندینگ پیج مرتبط شود.
 • تا حد امکان از قراردادن لینک در وب سایت هایی که بصورت پاپ آپ باز می شوند یا دارای مزارع لینک هستند ( بالای ۱۰۰ تا لینک) خودداری شود.
 • برخی انجمن ها هستند که می توان از آنها لینک دریافت کرد ولی می بایست پستی که در انجمن قرار داده می شود جنبه تبلیغات نداشته باشد، از این رو می بایست در انتخاب نام پست و متن یک مقدار شبیه دسته بندی پست های آن انجمن صورت پذیرد تا بتوانیم بعد از آن بصورت زیر پوستی تعدادی از کلمات کلیدی پست را به سمت لندیگ پیج خود هدایت کنیم.
 • در گرفتن بک لینک سعی شود در حد امکان عنوان لینک بصورتی باشد که بتوان کلمه کلیدی وب سایت در آن بکار رفته باشد تا اینکه فقط یک لینک معمولی باشد و هیچ عنوانی نداشته باشد.
 • برخی لینک ها پس از اینکه قرار داده شد ممکن است چند روز طول بکشد تا تایید شوند از این رو در اینطور مواقع زیر لینک معمولا می نویسد “در انتظار تایید مدیر” در اینطور مواقع روی لینکی که بصورت موقت درست شده است و فقط ما می توانیم ببینیم نباید کلیک شود در غیر اینصورت لینک هایی که همان لحظه تایید می شوند را برای اینکه پروسه شناسایی آنها توسط گوگل سریعتر انجام شود را می توان کلیک کرد تا صفحه وب سایت باز شود.
 • برخی از سایت ها جهت گرفتن بک لینک می بایست ثبت نام صورت پذیرد، در بسیاری از مواقع از این ایمیل ها صاحبان کسب و کار جهت ایمیل مارکتینگ استفاده می کنند از این رو می بایست یک ایمیل صرفا جهت مقاصد گرفتن بک لینک و شبکه های اجتماعی درست شود.
 • سعی شود در اکثر وب سایت هایی که می خواهیم بک لینک بگیریم و احتیاج به ثبت نام دارند از یک کلمه کاربری و رمز عبور یکسان استفاده نماییم که بعد ها بتوانیم در صورت نیاز بیاد داشته باشیم و تغییرات احتمالی را لحاظ کنیم.
 • سعی شود بصورت ترکیبی به کلمات کلیدی وب سایت لینک داده شود مثلا اگر قرار است روی سه کلمه کلیدی فعالیت شود در یک روز فعالیت نباید فقط روی یک کلمه خاص فعالیت نمود سعی شود در حد امکان از کلمات مختلف استفاده شود.
 • در صورتی که متوجه شدیم یک بک لینک به اشتباه به سمت سایت هدایت شده است و یا بعبارتی دارای امتیاز منفی است می توانیم از ابزار گوگل وبمستر برای حذف آن بک لینک استفاده نماییم.
 • یکی از روشهایی که می توان به آن استناد کرد که آیا بک لینک مورد نظر دارای امتیاز منفی یا مثبت است، استفاده از ابزار MOZ است. جهت استفاده از این ابزار رایگان MOZ ، می بایست در سایت آن ثبت نام نمود سپس وب سایتی که می خواهیم از آن بک لینک بگیریم را در آنجا کپی نماییم، اگر Spam Score آن برنگ قرمز بود نباید از سایت مورد نظر بک لینکی دریافت شود.
 • در وب سایت هایی که در قالب نظر می توان بک لینک گرفت در حد امکان روی پست هایی نظر داده شود که جدید بوده و زیاد قدیمی نباشند( مثلا برای یکسال پیش)

بک لینک یکی از واژه هاییه که تو دنیای سئو (بهینه سازی موتور جستجو) بیشتر از همه استفاده میشه.
خیلی از وبلاگ نویسهایی که اخیرا کار وبلاگ نویسی یا توسعه سایت رو شروع کردند با معنی بک لینک مشکل دارن.
تو این پست امیدوارم بتونم براتون این واژه رو کامل توضیح بدم و ضرورتش رو برای سئو روشن کنم تا بدونید چرا انقدر برای موفقیت شما تو دنیای آنلاین مهمه.
بک لینکها در واقع لینکهای ورودی به صفحات وب شما هستند.
وقتی یه صفحه وب به یه صفحه وب دیگه لینک میده، بهش میگن بک لینک. قبلا بک لینکها بزرگترین معیار رتبه بندی سایتها بودن. صفحه ای که بک لینکهای زیادی گرفته بود میتونست روی همه موتورهای جستجوی معروف رتبه بالاتری بگیره. البته هنوز هم تا حد زیادی همینطوره.
بیایید با یه سری از واژه های مرتبط با بک لینک که باید بشناسید آشنا بشیم:
عصاره لینک: وقتی یه صفحه وب به مقاله های شما یا به صفحه اصلی سایتتون لینک میده، عصاره لینک رو باید بگذرونه. این عصاره لینک به رتبه بندی مقاله کمک میکنه و اعتبار دامنه رو بهبود میبخشه. شما میتونید به لینکهاتون تگ نوفالو بدید و نذارید عصاره لینک از لینکهای صفحه وبلاگتون عبور کنه.
لینک نوفالو: وقتی سایتی به یه سایت دیگه لینک میده اما اون لینک یه تگ نوفالو داره، اونوقت اون لینک دیگه عصاره لینک رو رد نمیکنه. لینکهای نوفالو از نظر رتبه بندی صفحه ارزشی ندارند چون به حساب نمیان. معمولا وبمسترها وقتی به سایتهای غیرمعتبر لینک میدن از تگ نوفالو استفاده میکنند.
مثلا لینکهایی که از نظرات وبلاگهای دیگه میان.
دارکوب تو یکی از مقاله هاش در مورد عصاره لینک و لینک نوفالو توضیحات کاملتری داره که میتونید مطالعه کنید.
لینک فالو: بطور پیش فرض همه لینکهایی که به یه پست وبلاگ اضافه میکنید، لینکهای فالو هستند و عصاره لینک رو عبور میدن.
ریشه دامنه های لینک شده: یعنی تعداد بک لینکهایی که از یه دامنه خاص به سایت شما میان. حتی اگه سایتی ده بار به سایت شما لینک داده باشه، فقط یه ریشه دامنه لینک شده محسوب میشه.
لینک های بی کیفیت: لینکهای بی کیفیت از سایتهای مزرعه ای، سایتهای خودکار، اسپم یا پورن میان. همچین لینکهایی بیشتر از اینکه فایده داشته باشن براتون ضرر دارن. به همین دلیل باید موقع خرید لینک خیلی مواظب باشید.
لینکهای داخلی: لینکهایی که از یه صفحه به یه صفحه دیگه از همون دامنه میرن. به این فرایند لینکدهی داخلی میگن.

 • مزایای بک لینکها برای سئو

قبل از اینکه درباره مزایای بک لینکها صحبت کنم، باید بدونید که از چند سال پیش تا کنون خیلی چیزها در ارتباط با بک لینکها عوض شده.
یه زمانی بود که حتی لینکهای بی کیفیت هم به رتبه سایت کمک میکردند.
اما از وقتی که گوگل، الگوریتم پنگوئنشو راه انداخت، کل چشم انداز بک لینکها تغییر کرد.
الآن باید از سایتهای باکیفیت بک لینک بگیرید و بک لینکها هم باید به متن بخورند. اگه مثلا سایت شما درباره ماهی باشه و شما از سایتی که درباره میمونهاست لینک بگیرید، این لینکها هیچ فایده ای ندارند. هدفتون باید گرفتن لینک از سایتهای معتبر و مرتبط باشه.
حالا اجازه بدید یه نگاهی به مزیتهای بک لینکها بندازیم:
۱- رتبه طبیعی سایتتونو ارتقا میده
بک لینکها کمک میکنند تا رتبه بهتری روی موتورهای جستجو بگیرید. اگه هرکدوم از محتواتون بتونه از سایتهای دیگه لینک طبیعی بگیره، اون محتوا روی موتورهای جستجو رتبه طبیعی بالاتری خواهد گرفت.
هدفتون باید ساخت لینک برای تک تک پست های و صفحاتتون به علاوه لینک به صفحه اصلی سایتتون باشه.
۲- فهرست بندی سریعتر
بک لینکها به روباتهای موتورهای جستجو کمک میکنند تا لینکهایی که به سایت شما وارد میشن رو شناسایی کنند و سایت شما رو بخزند.
به خصوص برای سایتهای تازه، گرفتن بک لینک خیلی مهمه چون کمک میکنه که زودتر فهرست بندی و در نتیجه شناخته بشن.
۳- ترافیک مرجوعی
یکی از منفعتهای بزرگ بک لینکها اینه که کمک میکنند تا ترافیک مرجوعی بگیرید.
البته این مرجوعی با کالای مرجوعی که بار منفی داره فرق میکنه و معنای مثبتی داره. چون ترافیک مرجوعی معمولا ترافیکیه که هدفمنده و نرخ خروج پایینی داره.

 • چطور بک لینک بگیریم

خب حالا که با معنی بک لینک و ارتباطش با سئو آشنا شدید و اهمیتشو شناختید، اجازه بدید چند تا روش ساده برای ساخت بک لینک به سایتتون معرفی کنیم.
یکی از مهمترین حقایقی که باید همیشه درباره سئوی بک لینک به خاطر داشته باشید اینه که تعداد بک لینکها مهم نیست، بلکه کیفیت بک لینکها اهمیت بیشتری داره.
اگه دارید از خدمات پولی برای گرفتن بک لینک استفاده میکنید، شاید با الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه بشید.
اینجا این سوال پیش میاد که:
چطوری میشه برای سایت یا وبلاگ بک لینکهای باکیفیت گرفت؟
۱- مقاله های خوب بنویسید
این بهترین و ساده ترین راه گرفتن بک لینک برای وبلاگ هاست.
اگه مقاله های خوب بنویسید، مردم خودشون به طور طبیعی بهتون لینک میدن.
مقاله های آموزشی و مقاله هایی که بهترین ها رو فهرست میکنند معمولا مقاله های خوبی هستن و پتانسیل زیادی برای بک لینک گرفتن دارن.
نکته: اینجور مقاله ها طبق تحقیقات معتبر، مثالهای عملی و خوبی هستند.
۲- شروع به نظر دادن کنید
نظرها هم یکی از اون روش های ساده و رایگانه که میتونه براتون بک لینک درست کنه. شروع به نظر دادن روی انجمن های فالو و وبلاگهای فالو کنید.
آخرین خبرها حاکی از اینه که لینکهای نوفالو اهمیتی ندارند اما نظر دادن روی وبلاگها قطعا میتونه براتون مفید باشه و عصاره لینکهای خوبی براتون میاره.
نظر دادن کمک میکنه بک لینکهای یک طرفه و در نتیجه ترافیک بیشتر و دیده شدن بهتر در موتورهای جستجو نصیبتون بشه.
اما اسپم نکنید!
۳- در دایرکتوری های وب ثبت نام کنید
وبلاگتونو رو سایتهای دایرکتوری ثبت کنید تا براحتی بک لینک بگیرید.
این روش این روزها خیلی طرفدار نداره چون پیدا کردن یه دایرکتوری قانونی کار ساده ای نیست. باید به خصوص از دایرکتوری هایی که ازتون میخوان برای سایتشون بک لینک درست کنید تا سایتتونو روی دایرکتوریشون ثبت کنند دوری کنید.
نکته: اگه دارید از روش های ثبت مستقیم خودکار استفاده میکنید، همین الآن کنسلش کنید. ثبت های خودکار سایت باعث میشن سایتتون اسپم شناخته بشه و هزینه های گزافی رو از نظر رتبه سایت بهتون وارد کنه یا حتی سایتتونو کاملا از روی صفحات موتورهای جستجو حذف کنه.
امیدوارم این مقاله به درک بهتر اصول بک لینکها در سئو کمک کرده باشه و دلیل اهمیت شروع ساخت بک لینک رو فهمیده باشید.
ایا شما الان دارید روی گرفتن بک لینک برای سایتتون کار میکنید؟ اگه تو این راه مشکلی براتون پیش اومد و یا نیاز به راهنمایی داشتید میتونید از متخصصان دارکوب کمک بگیرید.
اگه از این مقاله راضی بودید،  از سایر مقالات ما هم استفاده کنید. دارکوب مقالات زیادی درباره الگوریتم های گوگل، بک لینک سازی و روش های سئوی سایت و … داره که میتونه در طراحی و ساخت و بازسازی سایت کمکتون باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *