تعاریف فناوری اطلاعات:پایان نامه درمورد استفاده از موبایل بانک

دانلود پایان نامه

تعاریف فناوری اطلاعات

اسدی (1375) به نقل از فرهنگ لغت وبستر، فناوری اطلاعات را ابزار فنی برای رسیدن به هدف های عملی تعریف کرده است او بر این باور است که در تعریف های جدید، فناوری فقط ابزار و ماشین نیست. از دیدگاه برنارد گندرن  «فناوری به هر دانش نظام یافته ای اطلاق می شود که به تجربه یا نظریه عملی مبتنی باشد و توان جامعه را در تولید کالاها و خدمات افزایش دهد و در قالب مهارت های تولید و سازمان‌ها یا ماشین آلات تجسم یابد» (هایدگر 1375، 92).

تعریف دوم جامع تر است؛ زیرا در تعریف فناوری به فعالیت، تجربه، دانش و تربیت آدمی نیز توجه می‌کند. با این حال نه می توان گفت تعریف نخست روا نیست و نه تعریف دوم، جامع ترین تعریف ممکن است.

با چنین نگاهی هایدگر (1977) بر این باور است که در طول تاریخ و در پاسخ به این که فناوری چیست، دو تعریف فناوری ارائه شده است: الف) تعریف ابزاری: فناوری ابزاری برای رسیدن به هدف خاصی است در این معنا به فناوری در لاتین تجهیزات و ابزار گفته می شود؛ ب) تعریف انسان شناختی: فناوری یک فعالیت و تدبیر انسانی برای برآوردن هدف هایش است (ضرغامی و بازقندی 1391، 103).

فناوري اطلاعات به مفهوم ساده به معناي علم، توانایی و بهره مندي خدمات از ابزارهاي دیجیتالی (تجهیزات سخت افزاري و نرم افزاري) به شکلی مطمئن و امن جهت بهبود در وضعیت عملکرد سازمان می باشد. به عبارت دیگر مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده سازي و مدیریت سیستم هاي اطلاعاتی مبتنی بر علم رایانه، خصوصا برنامه هاي نرم افزاري و سخت افزار با رعایت امور امنیتی بر روي بسترهاي زیرساختی به همراه امور نشر و انتقال دیتا و اطلاعات را فناوري اطلاعات گویند. هدف از بکارگیري فناوري اطلاعات، افزایش آگاهی، سرعت و نظم در اجرا می باشد.

البته باید دانست فناوري اطلاعات از اتصال و ترکیب مجموعه اي از فکرهاي مفید تولید شده، شکل می گیرد و تنها اختصاص به کامپیوتر، سوپرکامپیوترها، سیم، کابل و ابزارهایی از این قبیل ندارد. در فناوري اطلاعات، فکر انسان هاي خردمند منجر به تولید اطلاعات می شود لذا بدون یک نظام فکري و فرهنگی مرتبط پایدار نیست (نصر اصفهانی و همکاران 1390، 37).

فناوری اطلاعات را می توان فنون و ابزار هایی دانست که در جهت بهینه سازی و پشتیبانی فعالیت های سازمان، بر محور اطلاعات و دانش به کار گرفته می شود. در تعریف جامع، کاربرد فناوری، برای فرایند های کسب و کار، جمع آوری داده و تولید اطلاعات با ارزش برای مدیران است (عربی 1388، 46).

فناوری اطلاعات به مجموعه به هم پیوسته ای از روش ها، سخت افزارها، نرم افزارها و تجهیزات ارتباطی اطلاق می شود که اطلاعات را در اشکال گوناگون (صدا، تصویر و متن) گردآوری، ذخیره سازی، بازیابی، پردازش، انتقال و یا عرضه می کنند. فناوری اطلاعات مانند محور مرکز مجموعه ای از فعالیت های هدایت شده است که کنترل مدیریت، بهره وری، تولید، آموزش و ارتقای یک سیستم، با یک مرکزیت را به عهده دارد (شاه منصوری 1384، 9).

2-2-12 تاریخچه فناوری اطلاعات

فناوري اطلاعات به معناي عام آن به عنوان مجموعه اي از ابزارها و سيستم ها جهت گردآوري، سازماندهي، ذخيره و نشر اطلاعات اعم از صوت، تصوير، متن يا عدد مي باشد. سابقه اين علم به 3500 سال قبل از ميلاد مسيح بر مي گردد. يعني از زمان رم باستان كه نامه ها را روي لوح گلي و به صورت تصوير مي نوشتند و نامه بر در طي يك هفته تنها مقصد كوتاهي را طي مي نمود تا هم اكنون كه با استفاده از ابزارهاي پيشرفته رايانه اي و سيستم هاي مجهز مخابراتي در كوتاه ترين زمان ممكن اطلاعات دلخواه در اختيار قرار مي گيرد. فناوري نوين اطلاعات يعني فناوري اطلاعات مبتني بر الكترونيك را مي توان در چند سال پيش از دهه 1940 ميلادي سراغ گرفت (پورکیانی و فرح بخش 1391، 240).

جنگ جهانی دوم و جنگ سرد هر دو به تقویت پژوهش و توسعه میکروالکترونیک منجر گردیدند و در نتیجه طبیعت انحصاری و استقلال احتیاط آمیز این فناوری ها، در کاربرد تغییر کرد. در این دوره، تحقیقات، تحت نظارت ارتش آمریکا، پیشرفت های الکترونیکی مهمی داشت و دستاوردهایی نظیر اولین کامپیوتر دیجیتال، ترانزیستور، ترانزیستور سیلکونی و مدارهای مجتمع را در پی داشت. شاید مهمترین نوآوری در  فناوری، ساخت ریزپردازها توسط اینتل در سال 1971 بود. در میان سایر نوآوری ها، این نوآوری ویژه، در کنار دیگر پیشرفت ها، در روند مینیاتوری شدنش اندیشه رایانه شخصی را عملی تر و از نظر اقتصادی ماندگارتر ساخت و قدرت پردازش بی سابقه را برای کاربران فراهم آورد. بشر در زمینه نحوه ارتباطات، نقطه عطف بی سابقه ای را تجربه می نماید.

اگرچه انقلاب اطلاعات از سال 1960 به جریان افتاده، لکن ادغام فناوری های منفرد و مجزا در شبکه های یکپارچه و منسجم، پدیده نوینی است که به محیط نوظهوری منجر گردیده است. محیطی که مشخصه بارز آن ارتباطات فرارسانه ای است. به این معنا که همین ابزارهای ارتباطی، شامل تلویزیون، نمابر، رایانه، تلفن همراه، انواع دیسک های ذخیره اطلاعات صوتی و تصویری، دوربین های دیجیتالی، سامانه های اکتشافی و غیره، ضمن کاربری مستقلی که دارند، همگی با ارتباط با یکدیگر در سکوی واحد، در شبکه ای دیجیتال الکترونیک به نام وب، پدیده واحد نوینی ایجاد کرده اند که جهان را در مسیر تحولات بنیادین قرار داده است. تحولی که کارشناسان حوزه های مختلف علمی از آن به انقلاب ارتباطات و انفجار اطلاعات تعبیر کرده اند (گنجی دوست 1389، 48).

تنها در دهه 1970 ميلادي بود كه فناوري هاي جديد اطلاعاتي به عقيده « كاستلز »  در سطحي گسترده انتشار يافتند و توسعه توأمان خود را شتاب بخشيدند و در پارادايمي جديد گرد هم آمدند. كاستلز مي گويد: بي گمان مي توانيم بدون اغراق بگوييم كه انقلاب فناوري اطلاعات به عنوان يك انقلاب در دهه 1970 ميلادي متولد شد. به ويژه اگر پيدايش و رواج مهندسي ژنتيك به طور موازي و تقريباً در همان زمان و مكان را به آن اضافه كنيم(كاستلز 1384، 77).

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.