پنج شنبه, مهر ۰۳, ۱۳۹۹

تولبار الکسا و آموزش بهبود رتبه الکسا

طراحی سایت - سئو - بهینه سازی سایت

 سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ به هدف معرفی و دسترسی بهتر کاربران به صفحات اینترنتی با توجه به عملکرد خود آن ها شروع بکار کرد. ظاهرا اساس کار الکسا بر اساس تولبار که به کاربران ارائه میدهد و باید نصب شود می باشد با این وجود هیچگاه الکسا تمام رموز جمع آوری اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار نمی دهد.

در حال حاضر میلیون ها نفر از کاربران اینترنت تولبار الکسا را بر روی مرورگرهای خود نصب دارند و با کمک همین تولبارهای نصب شده, سایت الکسا یکی از بزرگترین دیتابیس های جهان را در اختیار دارد. این روزها رتبه الکسا یک معیار برای انتخاب میزان محبوبیت یک سایت محسوب میشود یعنی هرچه رتبه الکسا پایینتر باشد یعنی از دیدگاه کاربران آن سایت پربازدیدتر و محبوبتر می باشد.
یکی دیگر از خدمات الکسا مرتب سازی سایت های جهان بر اساس محبوبیت است، همچنین الکسا سایت ها را براساس کشور و زمینه کاری آن ها رتبه بندی کرده و این اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.
الکسا بر چه اساسی سایتها را رتبه بندی میکند از چه مکانیزمی برای رتبه بندی استفاده می نماید؟ نکات زیر براساس اطلاعات ارائه شده توسط سایت الکسا می باشد:
۱٫ رتبه سایت در الکسا براساس میزان بازدید صفحات و تعداد بازدیدکنندگان در ۳ ماه گذشته و براساس اطلاعات تولبار الکسای کاربران و منابع اطلاعاتی گوناگون تعیین می شود.
۲٫ در مرحله اول الکسا تعداد بازدیدکنندگان و میزان بازدید صفحات برای تمام سایت ها در یک روز را محاسبه می کند و رتبه سایت شما در این میان براساس این دو فاکتور اصلی محاسبه می شوند.
۳٫ هر چقدر کاربران بیشتری از این تولبار استفاده کنند، عملکرد الکسا دقیق تر و بهتر خواهد شد.
۴٫ سایت الکسا بدون اطلاعات بدست آمده از تولبار کاربران وجود نخواهد داشت، هر کاربری که از این تولبار استفاده می کند علاوه بر استفاده از امکانات آن به الکسا نیز کمک خواهد کرد. در واقع هر کاربر با بهره گرفتن از تولبار الکسا اطلاعات مفیدی مانند اینکه چه استفاده ای از اینترنت دارد و چه سایت هایی مناسبند و چه سایت هایی نیستند در اختیار این سایت قرار می دهد. این اطلاعات برای محاسبه تعداد لینک ورودی سایت ها و رتبه جهانی الکسا بکار می روند.

پس مهمترین نکته در مورد سایت الکسا و نحوه رتبه بندی سایتها این است که:
سایت الکسا غالبا براساس تولبار نصب شده کاربران میتواند سایتها را رتبه بندی نماید یعنی هرچه تعداد بیشتر ار کاربران این تولبار را بر روی مرورگر خود نصب نمایند نتایج ارائه شده دقیقتر می باشد.
نتیجه اینکه :
همانطور که در بالا خواندیم سایت الکسا بخش عظیمی از اطلاعات خود برای تعیین رتبه الکسا را از طریق تولبار کاربران بدست می آورد، پس برای کسب بهترین رنک الکسا شما نه تنها به بازدید بیشتری نیاز دارید بلکه شما به بازدیدکنندگانی نیاز دارید که تولبار الکسا را نیز نصب کرده اند.
این دقیقا یکی از مشکلات و شاید ایرادات اصلی سایت الکسا باشد به عنوان مثال یکی از مشتریان وب مک اعتقاد دارد که با وجود افزایش میزان بازدیدکنندگان سایتش اما رتبه الکسا بهتر نشده است. بررسی ما نشان داد دلیلی اصلی آن بوده است چون سایت این مشتری بیشتر در زمینه سرگرمی و جوک و اس ام اس بوده است و کاربران آن غالبا نوجوانان و خانم های خانه دار هستند که این گروه ها کاربران حرفه ای نیستند که بخواهند تولبار الکسا را نصب نمایند در نتیجه این وب سایت با وجود داشتن بازدید کننده زیاد، رتبه خوبی ندارد.!!!
حال با وجود اینکه رتبه الکسا تا این حد ضعف دارد چرا بهبود آن برای مالکین وب سایت ها مهم می باشد؟

در زیر نکاتی که به ما یادآوری میکند که چرا باید به رتبه الکسا اهمیت دهیم را برای شما بیان خواهیم کرد :
۱٫ بهبود رنک گوگل سایت : هیچ مدرکی برای تاثیر رتبه الکسا بر تعیین پیج رنک گوگل وجود ندارد و عملا این دو سایت بصورت مستقل فعالیت می کنند ولی بیشتر فعالیت هایی که برای بهبود رتبه الکسا سایت خود باید انجام دهید مستقیما بر پیج رنک گوگل شما تاثیرگذارند و معیار مناسبی برای شما خواهند بود.
۲٫ تبلیغات بیشتری بفروشید : یکی از منابع درامد سایتها گرفتن بنر و تبلیغ از سایت های دیگر و قرار دادن در سایت خودشان می باشد.اما سوال؟ برچه اساسی دیگران حاضر خواهند شد در سایت ما تبلیغ نمایند. یکی از معیارها که دیگران حاضر خواهند شد در سایت ما تبلیغ کنند رتبه الکسا سایت ما خواهد بود. برای مثال در گرفتن تبلیغات اینترنتی برای یک سایت، دارا بودن رتبه ای زیر ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ الکسا بسیار اهمیت داشته و موجب افزایش هزینه ی تبلیغات می شود.
۳٫  میزان کیفیت سایت : بهتر بودن رتبه الکسا از دید کاربران نشان دهنده به روز و مفید بودن مطالب سایت شما خواهد بود. از آنجایی که سایت الکسا مستقیما مفید بودن محتوای صفحات شما را اندازه گیری نمی کند، به روز بودن و مفید بودن آن ها می تواند رتبه بهتری برای شما به همراه داشته باشد، زیرا بازدیدکنندگان بیشتری را به سایت شما خواهد کشید. از طرف دیگر همین بازدیدکنندگان رتبه الکسا شما را برای تعیین میزان اعتبار سایت و مطالب شما در نظر می گیرند.
اکنون سوال اساسی دیگری مطرح می باشد چگونه رتبه الکسا خود را بهبود ببخشیم؟

آموزش بهبود رتبه الکسا:

اگر شما هم مانند بعضی مشتریان وب مک بازدیدکنندگان زیادی دارید ولی از رتبه الکسا خود راضی نیستید چه کاری می توانید انجام دهید؟
•    تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود و همکاران تان نصب کنید.
•    مطالب مفیدتر و طولانی تری در سایت خود داشته باشید.
•    تبلیغات خود را با دقت بیشتری انجام دهید.
•    به سایت الکسا بروید و هویت خود را بعنوان صاحب سایت تایید کنید.
•    اطلاعات سایت خود را در الکسا تکمیل کنید.
•    از مشتریان خود درخواست کنید تا به الکسا بروند و در مورد شما نظر دهند.
•    بازدیدکنندگان خود را تشویق به نصب تولبار الکسا کنید.
•    تولبار الکسا خود را در این سایت بسازید و امکاناتی متناسب با نیاز مشریان خود در آن قرار دهید.

الکسا یکی از وب سایت های وابسته به کمپانی بزرگ آمازون می باشد که کار خود را از سال ۱۹۹۶ آغاز کرد و روز به روز گستره فعالیت ها و خدمات خود را در زمینه اینترنت افزایش داد. این سایت که با آدرس اینترنتی https://www.alexa.com شناخته می شود ، سرویسی است که رتبه بندی وب سایت های اینترنتی را به عهده دارد.

الکسا توسط دو توسعه دهنده وب به نام های Brewster Kahle و Bruce Gilliat تاسیس و به مرور زمان تبدیل به مرجعی برای رتبه بندی سایت های اینترنتی تبدیل شد. این سایت یک تولبار به نام Alexa toolbar را در اختیار کاربران قرار می دهد این نوار ابزار کمکی که بر رو مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس نصب می گردد ، می تواند اطلاعات دقیقی از تعداد کاربران ، ورودی های سایت ، مدت زمان حضور کاربران و … را به صورت دقیق تری در اختیار الکسا قرار دهد. این اطلاعات از جمله عواملی هستند که در رده بندی وب سایت ها موثر می باشند.

اهمیت و دقت رتبه بندی الکسا

حال این سوال برای ما پیش می آید که چرا رتبه الکسا برای مدیران وب سایت ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و آیا این رتبه بندی بر پایه معیارهای دقیقی صورت می پذیرد؟ واقعیت امر این است که آمار این وب سایت الزاما دقیق و براساس معیارهای واقعی نیست. این رتبه بندی تا حدودی مبتنی بر محاسباتی فرضی و احتمالی است، چرا که منبع اصلی جمع آوری اطلاعات وب سایت الکسا ، تولباری است که در پاراگراف قبل به آن اشاره شد.

البته روش دیگری نیز برای بررسی دقیق یک وب سایت وجود دارد و آن هم این است که با خرید یکی از پلان های ارائه شده توسط الکسا ، وب سایت خود را در این سرویس ثبت نمایید. پس از آن الکسا یک کد اسکریپت مخصوص در اختیار شما قرار می دهد که بایستی آن را در قسمت head سایت خود قرار دهید. هنگامی که این کار به پایان رسید ، الکسا یک بررسی کلی از سایت شما انجام داده و اطلاعات و ورودی های سایت شما را با دقت بسیار زیادی به ثبت می رساند. این مسئله می تواند در تعیین دقیق تر رتبه سایت موثر باشد.

 

 

رده بندی سایت الکسا بر اساس فاکتورهای متعددی عرضه می گردد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

ترافیک سایت

ترافیک وب سایت یکی از مهمترین عوامل موفقیت کسب و کار اینترنتی به شمار می آید. با وجود این تصور عام که ترافیک وب سایت به معنای تعداد بازدید از آن سایت است ، اما این دو مفهوم دقیقا مشابه یکدیگر نمی باشند. اگرچه ترافیک سایت با تعداد بازدیدکنندگان رابطه مستقیمی دارد ، اما مسلما ترافیک وب سایت معنای گسترده تری دارد و شامل مقدار اطلاعاتی است که بین وب سایت و کاربران (بازدیدکنندگان) مبادله می شود. با افزایش ترافیک سایت ، رتبه سایت بهبود پیدا کرده و کیفیت بازدیدکنندگان سایت شما نیز بالاتر می رود.

مدت زمان حضور کاربر

هر چه کاربران زمان بیشتری را در یک سایت سپری کنند ، الکسا اهمیت و اعتبار بیشتری را برای آن سایت قائل شده و رتبه بالاتری را برای آن در نظر می گیرد. افزایش مقدار این گزینه در گذر زمان یکی از عوامل موثر در پیشرفت سایت تلقی می گردد و باعث بهبود رتبه الکسا می شود.

تعداد صفحات مشاهده شده توسط هر کاربر

اگر سایت شما برای کاربران جذاب باشد ، آن ها راغب خواهند شد تا صفحات دیگر سایت را نیز مشاهده نمایند. این مسئله نیز می تواند یک فاکتور مثبت در رتبه بندی الکسا قلمداد شده و سایت شما به نسبت سایتی که کاربران صفحات کمتری را مشاهده کرده و زودتر آن را ترک می کنند ، از اولویت بالاتری برخوردار می گردد.

بانس ریت (BOUNCE RATE)

بانس ریت یک اصطلاح عام در بازاریابی آنلاین می باشد و عبارت است از نسبت تعداد کاربرانی که بلافاصله بعد از دیدن یک صفحه ، از سایت خارج می شوند به تعداد کل کاربران. هرچه بانس ریت سایت بالا باشد ، نمایانگر این مسئله است که وب سایت موردنظر در تشویق کاربران برای مشاهده دیگر صفحات موفق عمل نکرده است. بانس ریت پایین یکی از عوامل مثبت در رتبه الکسا به شمار می رود.

ورودی از موتورهای جستجو

هرچه سایت شما تعداد بالای ورودی از موتورهای جستجو نظیر گوگل داشته باشد ، از نظر الکسا یک سایت مفید تلقی شده و از جایگاه بهتری برخوردار خواهد شد. البته برعکس این قضیه به هیچ عنوان صحیح نخواهد بود. یعنی اگر سایت شما از رتبه الکسای خوبی برخوردار باشد ، به هیچ عنوان به معنای بهبود سئو و جایگاه سایت در گوگل نمی باشد.

بک لینک از سایت های معتبر

اگر لینک سایت شما در وب سایت هایی که از رتبه الکسا خوبی برخودار هستند وجود داشته باشد ، رتبه الکسای سایت شما نیز بهتر خواهد شد. هرچه تعداد لینک ها و کاربرانی که از طریق این لینک ها وارد سایت شما می شوند بیشتر باشد ، تاثیر آن در رتبه بهتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *