جاذبه‌های گردشگری گیلان:پایان نامه واکنش‌ بازدید‌کنندگان وگردشگری

دانلود پایان نامه

جاذبه‌های گردشگری گیلان

اين استان دارای امتيازهای قابل توجهی برای جذب گردشگر است که به چند مورد آن اشاره می‌شود.

الف) آب و هوای مناسب: آب و هوای استان به دليل مطبوع بودن، به ويژه برای گذراندن روزهای تعطيل و فراغت مردم نواحی گرمسيری، زبانزد عام و خاص است (استان‌شناسی گیلان،1391،ص89).

ب) تنوع ناهمواری‌ها و پوشش گياهی: استان گيلان از نظر اشکال ناهمواری‌ها و پوشش گياهی، با برخورداری از دريا، کوه، جنگل، سواحل شنی، رودخانه‌ها و جلگه‌های سرسبز، متنوع‌ترين چشم‌اندازهای طبيعی را برای گردشگران فراهم می‌سازد (استان‌شناسی گیلان،1391،ص89).

پ) تنوع چشم‌اندازهای انسانی: استان گیلان  با داشتن شيوه سکونتگاهی پراکنده همراه با مساکن با سقف شيروانی و گالی پوش سفالی، شاليزارها، مزارع چای، باغ‌های زيتون، لنگرگاه‌ها و بنادر مهمی چون انزلی و آستارا و قوميت‌های زبانی و مذهبی دارای تنوع چشم‌اندازهای انسانی و فرهنگی است که می‌تواند گردشگران بيشتری را به خود جذب کند (استان‌شناسی گیلان،1391،ص89).

ت) موقعيت نسبی مناسب: استان گیلان، فاصله مکانی کوتاهتری با مراکز عمده جمعيّتی کشور به ويژه تهران دارد. هم چنين، به دليل هم مرز بودن با جمهوری‌های تازه استقلال يافته شوروی دارای موقعيت مناسبی برای جذب گردشگران خارجی در آينده است (استان‌شناسی گیلان،1391،ص89).

 

2-6-3-1) تنوع جاذبه‌هاي گردشگري در گيلان

تنوع جاذبه‌هاي گردشگري در گيلان نوعي طبقه‌بندي آن را براي سهولت در شناخت اين جاذبه‌ها ضروري مي‌سازد. از اين رو براي آشنايي با جاذبه‌هاي گيلانگردي، مي‌توان آنها را بدين ترتيب طبقه‌بندي كرد:

1- جاذبه‌هاي طبيعي شامل دريا، سواحل، تالابها، رودها، آبهاي زير معدني، جنگل‌ها، نواحي ييلاقي، كوهستان‌ها، غارها، آبشارها (فتح الله زاده،1389،ص114).

الف) سواحل: طول سواحل دريا در استان گيلان به ٢٢٠ کيلومتر می‌رسد. در اين مسير شهرهای آستارا، بندرانزلی و کياشهر مستقيماً در کنار دريا قرار دارند و شهرهای ديگر استان نيز با فاصله اندکی از دريا قرار گرفته‌اند. ماسه‌ای بودن بخش عمده‌ای از سواحل و نزديکی به جنگل از ويژگی‌های  سواحل گيلان است. در نواحی تالش، جنگل با فاصله اندکی از ساحل قرار دارد و اين زيبايی طبيعی جنگل را دو چندان می‌کند. سواحل گيلان قابليت قايقرانی و ورزش‌های آبی را دارد و ماسه‌های سواحل برای قدم زدن، ورزش و پياده‌روی و حمام آفتاب گرفتن مناسب است. بعضی از سواحل مانند چمخاله، چابکسر و گیسوم دارای قابلیت جذب گردشگر در مقیاس بین‌المللی است (استان‌شناسی گیلان،1391،ص89).

ب) تالابها و استخرها: تالا‌بها از جمله جاذبه‌های طبيعی استان‌اند. مهم‌ترين تالاب استان، تالاب انزلی است. اين تالاب به دليل جزاير زيبا، انبوه گل‌های نيلوفر آبی، نيزارهای بزرگ که پرندگان زيادی در آن زندگی می‌کنند، چشم‌انداز زيبايی در نظر گردشگران ترسيم می‌کند. علاوه بر تالاب انزلی، تعداد زيادی از تالاب‌های طبيعی و درياچه‌های مصنوعی ديگر هم در استان گيلان وجود دارد که تالاب استيل آستارا، سدّ روستای جوکندان تالش، استخرهای کوچک و زيبای حوالی فومن، صومعه سرا، ضيابر، جمعه بازار و پيربازار، درياچه سدهای سفيدرود، تاريک و سنگر از جمله اين‌هاست (استان‌شناسی گیلان،1391،ص90).

پ) رودها: بستر رودهای گيلان عموماً در مسير دره‌های کوهستانی که از جنگل‌های سرسبز و انبوه پوشيده شده‌اند، قرار دارد. اين رودها از نظر ماهيگيری و صيد قزل‌آلا اهميت داشته، به دليل جريان تند خود برای قايقرانی قابليت دارند (استان‌شناسی گیلان،1391،ص90).

ت) کوهستانها و نواحی ييلاقی: بيش از نيمی از مساحت استان را مناطق کوهستانی تشکيل می‌دهند.

نواحی ييلاقی گيلان با هماهنگی خاصّ عوامل طبيعی، از ييلاق‌های ساير قسمت‌های کشور ما متمايزند و علاوه بر آب و هوای مطبوع دارای چشمه‌های آب معدنی و قابل دسترسی هستند. مناطق ييلاقی استان که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گيرند، عبارتند از:

  • نواحی ييلاقی جواهر دشت در چابکسر و رحيم آباد
  • ييلاق‌های واقع در مسير دره پل رود شامل ييلاق‌های (ديلمان و اسپيلی و ييلاق‌های نواحی رودبار)
  • ييلاق‌های نواحی فومن و ماسوله و نواحی ييلاقی آستارا و تالش.

در مسير تمامی رودهای گيلان در قسمت کوهستانی، آبشارهای متعدد وجود دارد. کوهستان‌های آنجا برای ورزش‌های کوهنوردی و کوهپيمايی قابليت خوبی دارند. وجود درياچه‌های يخچالی در نواحی ييلاقی تالش و غارهای طبيعی در ارتفاعات دلفک در جنوب شهرستان لاهيجان از زيبايی‌های ديگر کوهستانی در اين استان است (استان‌شناسی گیلان،1391،صص92-91).

ث) جنگلها: جنگل‌های گيلان از مناظر طبيعی استان‌اند که به علّت تنوع در گونه‌های جنگلی و انبوهی درختان جذابيت زيادی دارند. جنگل‌های گيلان را در درّه‌ها و دامنه‌ها، رودها و چشمه سارهای زيادی همراهی می‌کنند. ترکيب سه عنصر جنگل، مرتع و رود چشم‌انداز زيبايی از رنگ‌ها و عناصر سازنده طبيعت را به وجود آورده است (استان‌شناسی گیلان،1391،ص92).

2- جاذبه‌هاي يادماني و تاريخي شامل آثار برجاي مانده از دوره‌هاي پيش از اسلام و بعد از اسلام كه تعداد قابل توجهي از آرامگاهها، قلعه‌ها، ساختمان‌ها، مساجد، پلها و ديگر آثار ديدني را تشكيل مي‌دهند (فتح الله زاده، 1389،ص114).

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.