فروش خاک کشاورزی-پایان نامه در مورد كيفيت در صادرات صنايع غذايي

دانلود پایان نامه

با صادرات خاک باید برای کشاورزی فاتحه خواند

 

پيش از اين وزراي سابق كشاورزي در دولت‌هاي نهم و دهم نيز بسياري از كارشناسان نسبت به بي‌توجهي دولت به بخش كشاورزي انتقاد كرده بودند.

عيسي كلانتري وزير كشاورزي دوران خاتمي از جمله افرادي است كه به كرات نسبت به سياست تكيه بر واردات اين دو دولت در بخش كشاورزي انتقاد كرده است

او بارها در مصاحبه هاي خود اعلام كرده بود كه خشكاندن زمين‌هاي زراعي با فروش و استفاده بي‌رويه از آب سدها نابودي بخش كشاورزي را در پي خواهد داشت.

اكنون نيز خبرها حاكي از فروش خاك كشاورزي ايران به كشورهاي عربي است. همچنین پیش از این صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد که کشور در تولید غذا به خودکفایی 95 درصدی رسیده است. اما اکنون گفته می شود حتی برای تامین گندم نیز نیازمند واردات هستیم حال اين پرسش مطرح مي شود كه شعارهاي خود كفايي در حوزه كشاورزي چه زمان و در كدام دولت محقق خواهد شد؟

رئيس اتحاديه ملي محصولات كشاورزي ایران گفت: ايران با وجود آن كه از 13 اقليم دنيا، 11 اقليم را در بخش كشاورزي دارد اما براي تامين محصولات كشاورزي خود وابسته به غرب وشرق است.

سيد رضا نوراني در واكنش به اين مطلب كه گفته مي‌شود خاك كشاورزي ايران به كشورهاي عربي صادر مي‌شود افزود: اگر اين اتفاق صحت داشته باشد به معناي آن است كه بايد فاتحه توسعه كشاورزي در ايران خوانده شود؛ چرا كه ايران با داشتن بهترين شرايط آب و هوايي مي‌تواند غذاي مورد نياز همه كشورهاي حاشيه خليج‌فارس را تامين كند نه آن كه با فروش خاك به اين كشورها آنها را تقويت و كشور را نيازمند تامين غذا از آن كشورهاي كند.

نوراني با بيان اينكه تمام صحبت‌هايي كه در اين 8 سال گذشته در خصوص خودكفايي محصولات كشاورزي صورت گرفته تنها در حد حرف، شعر و رويا بوده است توضيح داد: مگر در اين 8 سال چندين بار جشن خودكفايي گندم برگزار نشد، پس چرا هنوز براي تامين نياز توليد كنندگان گندم از خارج به كشور وارد     مي شود؟ بهتر است دولت و مسئولان با مردم و توليد كنندگان شفاف باشند. به گفته وي، نه تنها گندم ، بلكه بخش اعظمي از محصولات استراتژيك توليد داخل ندارد و به كشور وارد مي‌شود.

5-1-3- کمبودهایی در توسعه آب داریم

وی در مورد موضوع آب شرب تهران اظهار داشت: ما در بحث آب به عنوان یک عامل مهم برای توسعه در بخش کشاورزی، آب شرب و صنعت کمبودهایی داریم.

وی افزود: ما 60 درصد آب مورد نیاز را داریم و برای توسعه‌های آینده قریب به 40 درصد باید آب تامین شود.

* نیاز به 40 تصفیه‌خانه در استان تهران داریم

تمدن یادآور شد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته اگر بخواهیم یک میلیارد و 100 میلیون متر مکعب پساب که حاصل از تصفیه فاضلاب است تامین کنیم نیاز به 40 تصفیه‌خانه داریم که تاکنون از این تعداد 24 تصفیه‌خانه در حال ساخت است و 16 تصفیه‌خانه در حال حاضر برای تهران نیاز داریم که قریب 6 هزار میلیارد تومان هزینه نیاز داریم.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: از محل منابع دولت یک هزار میلیارد دلار در اختیار شرکت آب و فاضلاب قرار می‌گیرد.

استاندار تهران افزود: در تدوین طرح‌های تفصیلی توجه به مقرارت توسعه شهر در کوتاه مدت و بلندمدت داریم.

استاندار تهران درباره صحبت‌‌هایی که در خصوص تغییر کاربری‌های اراضی کشاورزی به مسکونی می‌شود گفت: این موضوع اصلاً درست نیست. کدام شهر و روستا در شهرستان ری وجود دارد که طرح تفصیلی و هادی نداشته باشد. مگر کسی می‌تواند خلاف طرح‌ها اقدامی انجام دهد.[1]

6-1-3- فروش خاک کشاورزی ایران به‌کشورهای قطر و امارات

در حالی که تولید یک سانت خاک در طبیعت ۴۰۰سال طول می‌کشد خاک کشاورزی کشورمان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ویژه قطر و امارات صادر می‌شود.

عباس پاپی‌زاده سخنگوي كميسيون كشاورزي در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه خاک کشاورزی ایران در استان‌های بوشهر و هرمزگان به کشورهای قطر و امارات و موسوم به «خاک شیرین» صادر می‌شود، گفت: این موضوع درست است و متأسفانه اتفاق افتاده است و خاک حاصلخیز کشاورزی کشورمان به این کشورها صادر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: خاک حاصلخیز کشاورزی ایران در قالب محموله‌های شن، ماسه و مواد کانی صادر می‌شود تا به نوعی قانون را هم دور زده باشند. وی ادامه داد: طبق قانون، صادرات خاک کشاورزی ممنوع است اما صادرات شن، ماسه، سنگ و انواع کانی ممنوعیتی ندارد. وی با بیان اینکه برای تولید یک سانتی‌متر مربع خاک بیش از 400 سال زمان نیاز است، گفت: کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس خاک زراعی مرغوب ندارند و حتی خاک باغچه و گلخانه‌های خودشان را از خاک کشاورزی سایر کشورها تهیه می‌کنند. وی تصریح کرد: صادرات خاک کشاورزی بحث امنیت ملی است و اگر زمانی خاک در مرزبندی‌ها مهم است و قلمرو و وضعیت جغرافیایی یک کشور را نشان می‌دهد در دیگر سو فروش خاک کشاورزی نیز دقیقا در همین راستا ست.  [2][3]

 

[1] خبرگراری فارس – اجتماعی – شهری – رفاهی  شماره 1391050700714 مورخ 7-5-91

[2] روزنامه شهروند

[3] کد خبر 93062515033- خبرگزاری دانشجویان ایران 25 شهریور

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.