هدفمندسازی یارانه‌ها:پایان نامه کارایی شرکت برق پس از هدفمندی یارانه

دانلود پایان نامه

هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران

 

هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران یکی از مهمترین بخش‌ها و نمایان‌ترین بخش طرح تحول اقتصادی است که به تغییر فرایند دادن یارانه‌ها می‌انجامد. در این فرایند با حذف تدریجی یارانه‌ها از مواد سوختی، مواد خوراکی، آب، برق و سایر اقلام در ایران نوع دادن تغییر می‌کند که بخشی از این یارانه‌های حذف شده ۶۰ درصد در سال ۱۳۹۰ به صورت نقدی به مردم پرداخت می‌شود و سایر درآمد این کار صرف کارهای عمرانی و فرهنگی می‌شود. این کار در اواخر دهه ۱۳۸۰ به اجرا گذاشته شد و بخش عمده آن در دهه ۱۳۹۰ انجام شد. از هدفمندسازی یارانه‌ها به عنوان بزرگترین طرح تاریخ اقتصادی ایران نام برده می‌شود.

در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۹، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران با حضور در تلویزیون دولتی ایران، آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را رسماً اعلام کرد. او گفت که از صبح روز ۲۸ آذر، حامل‌های انرژی، آب و نان در سراسر ایران با بهای جدید ارائه خواهند شد  [17] .

 

 

 

جدول قیمت‌ها

در جدول 2-1 تغییر قیمت‌های حامل‌های انرژی پیش از آغاز هدفمندی یارانه‌ها و در ابتدای مرحله اول و دوم هدفمندی به تومان آمده‌است. قیمت‌های برق، گاز طبیعی و آب به صورت پلکانی محاسبه می‌شود. مثلا قیمت برق در مرحله اول هدفمندی از ۳۰ تومان برای هر کیلو وات ساعت برای مصرف کمتر از یکصد کیلووات ساعت در ماه تا ۲۱۰ تومان برای مصرف بیشتر از ۶۰۰ کیلووات و در مرحله دوم بین ۴۰٫۲ تا ۴۱۰ تومان متغیر بوده‌است. در این جدول میانگین قیمت پرداختی توسط مشترکان خانگی کشور آمده است.با وجود افزایش قابل توجه قیمت‌های حامل انرژی در این چند سال هنوز یارانه قابل توجهی برای حامل‌های انرژی پرداخت می‌شود. به گفته مقامات وزارت نیرو در سال ۱۳۹۲ قیمت تمام‌شده هر کیلووات ساعت برق حدود ۱۳۰ تومان بوده که فقط ۴۳ تومان آن را مشترکان می‌پردازند  [17] .

جدول 2- 1 : تغییر قیمت‌های حامل‌های انرژی
نام حامل انرژی واحد پیش از آغاز هدفمندی آغاز مرحله اول
بنزین لیتر ۱۰۰ ۴۰۰ سهمیه‌ای۷۰۰ آزاد
بنزین سوپر لیتر ۱۵۰ ۵۰۰ سهمیه‌ای ۸۰۰ آزاد
گازوئیل لیتر ۱۶٫۵ ۱۵۰ سهمیه‌ای ۳۵۰ آزاد
(نفت سفید (مصرف خانگی لیتر ۱۶٫۵ ۱۰۰
نفت کوره لیتر ۹٫۵ ۲۰۰
سی‌ان‌جی مترمکعب ۴۰ ۳۰۰
گاز مایع کپسولی (خانگی ) کیلوگرم ۵٫۷ ۱۸۰
گاز مایع بالک

(مصرف حمل‌ونقل )

کیلوگرم ۴۰ ۵۴۰
گاز طبیعی خانگی مترمکعب ۱۳٫۲ میانگین قیمت مصرف زمستانی:۷۰
میانگین قیمت مصرف تابستانی:۱۲۰
برق خانگی کیلووات ساعت ۱۲٫۹ ۴۵ تا ۷۵
آب خانگی مترمکعب ۱۲۷ ۲۶۲
سوخت هواپیما

(ایرلاین‌های ایرانی)

لیتر ۱۰۰ ۴۰۰
دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.