پایان نامه توسعه صنعت گردشگری:-امنیت و تأثیر جهانگردی

دانلود پایان نامه

امنیت و تأثیر جهانگردی بر آن

امروزه «امنیت» به عنوان مهمترین و زیربنایی­ترین اصل در تدوین استراتژی توسعه صنعت جهانگردی کشورهای جهان بشمار می­رود. صنعت ظریف و بسیار پیچیده جهانگردی ارتباط تنگاتنگ با برقراری امنیت همه جانبه در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی داشته و هر گونه بروز ناامنی و بکارگیری خشونت در سطوح مختلف، زیانهای جبران ناپذیری را بر این صنعت وارد می­سازد. امنیت چیزی جز تفاهم و مشارکت عمومی جمعیت ساکن یک واحد سیاسی برای رسیدن به رفاه نیست. این جمعیت بایستی به سطحی از درجه آگاهی به منظور درک موقعیت­ها و برای ایفای نقش بی­ضرر بر سرتا سر آن توانایی دولت و ملت جهت حفظ و بهره­گیری از فرهنگ و ارزش­ها افزایش یابد و اینم همان امنیت ملی است (لومسدن،1390). لذا اگر ما به این نیجه رسیده­ایم که توسعه جهانگردی در ایران می­تواند برای کشور، درآمدزا باشد، اشتغالزا باشد از طریق افزایش شغل، مفاسد اجتماعی که در نتیجه بیکاری گریبانگیر جامعه ما شده است را از بین ببرد و از طریق توریست است که درآمد زیاد و امنیت ملی جامعه تأمین می­شود و بار کاری قوه قضائیه و نیروی انتظامی کم شده و در نتیجه کارایی در این دو بال اجرایی تأمین کننده امنیت در هر جامعه بالا رفته و می­توان گفت ورود توریست بر امنیت کشود نه تنها تأثیر بد نمی­گذارد بلکه با توجه به مطلب بالا باعث ایجاد امنیت در یک کشور می­شود. برای مثال می­توان به کشور یونان اشاره کرد که با جمعیت 10 میلیونی سالانه 12 میلیون توریست دارد که ورود این مقدار توریست باعث ایجاد مراکز بین المللی بسیار زیاد در سطح این کشور است که به دلیل داشتن ضامن کشورها در این کشور باعث ایجاد امنیت در آن و عدم حمله احتمالی به آن است.

 

2-13. جايگاه گردشگري در سند چشم انداز 20 ساله گردشگري:

با توجه به اين كه ايران در بخش جاذبه هاي طبيعي و اكوتوريسم رتبه پنجم و در بخش جاذبه هاي تاريخي و باستاني رتبه دهم دنيا را دارد. بر اساس پيش­بيني­ها در پايان برنامه هفتم توسعه كه مصادف با پايان سند چشم انداز 20 ساله كشور است، بايد ايران سالانه به 20 ميليارد دلار درآمد ارزي در سال دست يابد.

2-14. گردشگري در ایران

ایران یکی از ده کانون مهم شکل گیري تمدن بشري در جهان بوده و نخستین آثار مدنیت که در این سرزمین کشف شده، به هزاره­ي پنجم قبل از میلاد مسیح تعلّق دارد. چنانکه ورود آریایی­ها در هزاره­ي دوم پیش از میلاد، به این کشور و حکومت عیلامی­ها، مادها، هخامنشیان و… . حکایت از ایجاد تمدن پربار و دیرینه، در این سرزمین دارد. این کشور پهناور در طیِ دوره­هاي مختلف، مورد توجه بسیاري از افراد بوده است و به منظورهاي خاصی از جمله تجارت و داد و ستد، تفریحی، فرهنگی و… به آن مسافرت می­کردند و همچنین به دلیل وجود آداب و رسوم مختلف در این کشور، از جمله پناه بردن به طبیعت در ایامِ مختلف سال به صورت دسته جمعی و گروهی، نشان از وجود روحي گردش و تفریح را در بین مردم این سرزمین داشته است. کشور ایران علاوه بر دارا بودن موقعیت مناسب و مساعد جغرافیایی، داراي مواهب طبیعی و اکتسابی است که هر کدام به تنهایی و یا روي هم قادرند، این کشور را به انواع جاذبه­هاي قابل عرضه به جهانگردان مجهز سازند (امین بیدختی، 1389).

در ایرانِ پس از اسلام، با توجه به سابقه­ي زندگی مدنی و تجربیات حاصل از حسنِ خلق و رفتارهاي موجود نزد ایرانیان که از گذشته­هاي کهن باقیمانده و بویژه در پرتوي اجراي آیات قرآن کریم و احکام اسلامی، گردشگري رونق بیشتري یافته و با ایجاد تأسیسات جدید رفاهی و درمانی، ایجاد مهمانسرا و محل پذیرایی از میهمانان به طریق وقف، باعث شد تا گردشگري در ایران به مرحله­ي تازهاي برسد که در سفرنامه­ها و یادداشتهاي سیاحان متعدد و مشهور ایرانی و خارجی از ایران، به نیکی یاد شده است.

در زمینه­ي گردشگريِ ایران، بویژه از قرن هفدهم میلادي و در دوران حکومت صفویان، ایران به عنوان یک کشور مورد توجه جهانگردان، قرار گرفت و اذهان اروپائیان را به خود جلب نموده و… نام «جرج کلارك »، « مادام دیولافو »، « آنتونی شرلی »، « تاورنیه »، « شاردن » است. در این دوره میتوان از سیاحان و گردشگران مختلفی از جمله بود که به ایران سفر کرده­اند.

هر چند گردشگري در این سرزمین سابقه­ي طولانی دارد اما هیچگاه به عنوان یک صنعت، به شکل امروزي که داراي تشکیلات منظم و قوانین و مقررات ویژهاي باشد و درآمد زایی نماید، مورد توجه نبوده است. براي اولین بار، از سال 1314، ادارهاي در وزارت کشور بنام اداره­ي امور جهانگردي تأسیس شد که فعالیت آن محدود به چاپ نشریات و کتابچه­هاي راهنماي گردشگري ایران بود و در نهایت در سال 1342، سازمان جلب سیاحان رسماً کار خود را آغاز نمود. این سازمان که به ارائه­ي طرحها و برنامه ریزي­هاي وسیع زیربنایی در امر گردشگري موفق شد، در سال 1353، جزء تشکیلات وزارت اطلاعات و جهانگردي درآمد و متولّی تنظیم امور ایرانگردي و جهانگردي شد.

پس از انقلاب اسلامی، در سال 1358، شرکت­هاي وابسته به سازمان جلب سیاحان در هم ادغام شدند و تحت عنوان «سازمان مراکز ایرانگردي و جهانگرد» با بافت و خط مشیهاي جدید و اهدافی متمایز از گذشته، شروع به­ کار نمود.

 

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.