پایان نامه درباره وب سایت و ورزش//فناوری اطلاعات

دانلود پایان نامه

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات به عنوان یک زیرساخت جدید توجه زیادی را به تأثیر خود در سازمان­ها جلب کرده است. این زیرساخت که عموماً به صورت بهره برداری جمعی از دستگاه­های الکترونیکی، ارتباطات از راه دور، نرم افزار، ایستگاه­های کامپیوتری نا متمرکز و رسانه­های یکپارچه تعریف  می­شود، بر سازماندهی فاصله­های مکانی و به تبع آن بر دیگر سیستم­ها اثر عمیقی بر جا گذاشته است. شاید بتوان گفت فناوری اطلاعات همان مطالعه، طراحی، گسترش، اجرا و مدیریت سیستم­های اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوتر و به خصوص کاربرد­های نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر است. از این نقطه نظر فناوری اطلاعات سیستمی است که توسط آن داده­های کاربردی به هر صورت گردآوری  می­شوند. (پشوتني زاده و كوكبي، 1390)

توربان[1] (2003) معتقد است فناوری اطلاعات بر دانش و مهارت استفاده از کامپیوتر و سیستم ارتباط از راه دور با هم، ذخیره سازی، کاربرد و انتقال اطلاعات تأ کید دارد. فناوری اطلاعات رشته­ای است که از منابع الکترونیکی برای دستیابی به اطلاعات استفاده می­کند و اثر سیستم­های کامپیوتری بر مردم و مؤسسات را بررسی می­کند، در حالیکه علوم کامپیوتر و مهندسی اطلاعات بیشتر به سمت تکنولوژی جهتگیری کرده­اند. فناوری اطلاعات شامل مسائلی است که به گسترش علوم کامپیوتر و تکنولوژی، طراحی، توسعه، راه اندازی و اجرای سیستم­ها و کاربرد­های اطلاعاتی مربوط است (توريان و همكاران، 1386)

در حقیقت فناوری اطلاعات صنعت در حال پیشرفتی است که به شدت جویای بازار­های بزرگتر است تا به این ترتیب سرمایه گذاری­های بزرگتری را جذب، در آمد بیشتری را تولید و مشاغل بیشتری را بوجود آورد. فعالیت در زمینه­ی IT در گذشته به معنی کار کردن برای شرکت­های نرم افزاری بود، اما امروزه تعریفIT گسترده­تر شده است و تقریباً هر نوع فعالیتی را در بر می­گیرد. تقریباً هر  مؤسسه­ای از یک شرکت نرم افزاری تا بزرگ­ترین تولید کنندگان و حتی فروشگاه­های کوچک، به متخصصان IT نیازمندند تا تجارتشان به خوبی رونق یابد. امروزه فناوری اطلاعات مشوق جهانی شدن تولید و بازار­ها است و پویایی و انعطاف پذیری خدمات و جریان­های پولی- مالی را افزون می­کند و اغلب صحنه را برای افزایش بهره وری و کارایی مهیا می­کند. تعاریف مختلفی از IT در مقالات مختلف وجود دارد که برخی از آن­ها عبارتند از:

فناوری اطلاعات ترکیبی از کلمات انگلیسی Information وTechnology است. فناوری اطلاعات مجموعه ابزار­ها، ماشین­ها، دانش فنی مهندسی، روش­ها و مهارت استفاده از آن­ها در تولید، داد و ستد، پردازش، انباشت، بازیافت، جا به جایی، انتقال و مصرف اطلاعات است؛ از ساده­ترین تا پیچیده­ترین و از ابتدایی­ترین تا پیشرفته­ترین مراحل اطلاعاتی؛ با این تعریف تمامی سخت افزار­ها مانند رایانه و لوازم جانبی آن و همچنین ابزار­های ارتباطی دور برد، شبکه­های اطلاع رسانی، اینترنت و نیز بسیاری از نرم افزار­های دیگر که برای ذخیره، پردازش، آماده سازی، بازیابی و مصرف اطلاعات به کار می­روند، در این رده قرار می­گیرند (واكاتوتوكي، 2013).

در فناوری اطلاعات مواردی چون ذخیره سازی اطلاعات، پردازش و ارائه اطلاعات، سیستم­های عامل، زبان­های برنامه نویسی، مهندسی پروتکل­ها و نرم افزار­های کاربردی مورد توجه قرار می­گیرد که شامل پروتکل­های شبکه، شبکه­های ذخیره داده، فناوری­های رمزنگاری و امنیتی، سخت افزار (رایانه­های شخصی، سرویس دهنده­ها و …)، طراحی بانک­های اطلاعاتی، زبان­های ارائه محتوا در وب نظیر ایکس. ام. ال (XML)، اچ. تی. ام. ال (HTML) و تشخیص و پیشگیری از حملات است (نبوی و فتاحی، 1386).

فناوری اطلاعات برای توصیف فناوری­هایی به کار می­رود که ما را در ضبط، پردازش، بازیابی و انتقال اطلاعات از طریق فکس، میکروگراف­ها و سایر ابزار­های ارتباط از راه دور یاری می­رسانند، همچنین فناوری­های قدیمی­تر بایگانی اسناد، ماشین­های محاسباتی مکانیکی، چاپ و حکاکی را در بر می­گیرند. همراه با سرمایه گذاری در سخت افزار کامپیوتر، به طور خودکار سرمایه گذاری­های مکملی در زمینه نرم افزار، سرمایه انسانی، روند­های جدید تجاری و تجهیزات ارتباطی ایجاد می­شوند. در اقتصاد جدید سخت افزار کامپیوتر و ارتباطات، ضرورتاً توسط نرم افزار به یکدیگر متصل می­شوند. گاهی ارتباط بین این دو بقدری تگاتنگ است که جدا نمودن آن­ها از یکدیگر امری غیرممکن به نظر می­رسد. بطور مثال شبکه جهانی (www) را در نظر بگیرید. این شبکه علاوه بر موج عظیمی از سرمایه گذاری در کامپیوتر­ها، همراه با توسعه نرم افزار­هایی چون Windows2007، Vista، XP و … گستره عظیمی از سرمایه گذاری در ارتباطات را نیز در بر می­گیرد. فناوری ارتباطات راه دور، باعث اشاعه و توسعه اینترنت شده است (حیاتی، 1386).

بسیاری از مطالعات تجربی به تعریف محدود فناوری اطلاعات یعنی سرمایه گذاری در سخت افزار کامپیوتر بسنده می­کنند. در حالی که IT در تعریف گسترده اش به سرمایه گذاری در سخت افزار، نرم افزار و خدمات مربوط به کامپیوتر و تجهیزات ارتباطات از راه دور اطلاق می­شود (يورگنسون و موتاهاشي، 2005)

فناوری اطلاعات مجموعه­ای از سخت افزار و نرم افزار و شبکه افزار است که مطالعه و کاربرد داده و پردازش آن در زمینه­های ذخیره، دستکاری، انتقال، مدیریت، جابجایی، مبادله، کنترل، سوئیچینگ و پردازش داده­ها به صورت خودکار امکان پذیر می­سازد (حیاتی، 1384).

فناوری اطلاعات به معنای جمع آوری، ذخیره سازی، پردازش، توزیع و استفاده از اطلاعات است و محدود به سخت افزار و نرم افزار نمی­باشد. فناوری اطلاعات را می­توان نقطه همگرایی الکترونیک، پردازش داده­ها و ارتباطات مخابراتی دانست (توربان و همكاران، 2003).

و در تعریفی دیگر آمده است که فناوری اطلاعات واژه­ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و یا برنامه نظیر رادیو، تلویزیون، تلفن­های همراه، رایانه، نرم افزار، سخت افزاری شبکه، سیستم­های ماهواره­ای و نظیر آن اطلاق می­شود و سرویس­ها، خدمات و برنامه­های متعددی به آنان مرتبط می­گردد (سايندر، 2010).

[1] Turban

دانلود پایان نامه
این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.