۱۰ برند برتر سیستم صوتی منتخب لوکس ترین خودروسازان جهان

فناوری

از گذران تک تک روزای عمر، خیلی راحت میشه فهمید که تنها ایرونی بودن، بر همه ابعاد سبک زندگیمون تاثیر میذاره. این جوری فهمیدیم که همیشه رسیدن به کمترین حد ممکن ترینای زندگیِ در خارج کشور، واسه ما لوکس گرایی تلقی می شه. بهتره بحث رو در این مورد بیشتر از این پیش نبریم، که گوشا از امثال جملاتِ نامبرده، پُره. امروز می خوایم به یکی از تفاوتای فاحش مسئله فوق که به نسبت در زندگی روزمره نقش پر رنگی دارن بپردازیم: "سیستم صوتی خودرو".

دقیقا وقتی که یه ایرونی در دنیای خودش از کیفیت دو باند خربزه ای بر تاقچه اش حال می کنه، در همون لحظه، شخصی آلمانی، به وسیله ۱۶ اسپیکرِ آئودی اش محاصره شده و در حال پیمودن مرز بین آرامش لحظه ای و ابدیه! خودروسازان کشورمون کیفیت رو به جایی رسونده ان که وقتی صحبت از سیستم صوتی خودرو می شه، اذهان به سمت نامایی چون پایونیر و کنوود میره و تراژدی غم انگیزیه اگه بفهمیم که بیشتر مردم حتی یه بار هم نامایی مثل بنگ ان اولافسن یا بوز رو نشنیده ان. وقتی خودروساز کشور، باعث آشنایی بیشتر از قبل مردم با برندای افترمارکتی مثل پایونیر (و عامل آشنایی هر چی بیشتر اونا با خریدای پس از خرید خودرو می شه) یعنی از بیخ و بن راه رو اشتباه رفته.

از این صحبتا که بگذریم، به مطلب امروز می رسیم که می خوایم شما علاقه مندان به دنیای خودرو رو، با سیستمای صوتی خودروهای مطرح جهان، بیشتر آشنا کنیم. قبل از خوندن مطلب پیشِرو باید اضافه کرد که همونطوری که بهتر میدونید، کلا سیستمای صوتی خودروهای وارداتی، فرق زیادی با اجناس داخل دارن. ولی در این مطلب دیجیاتو، بهترینِ بهترینا رو لیست کردیم. با ما همراه باشین.

۱۰- ای ال اسِ آکورا

به باور عده زیادی، در بین ژاپنیا، سیستم صوتی ELS روی آکورا بهترین کیفیت صدا رو داره. آکورا که شرکت خودروسازی زیرمجموعه هونداه در اجناس خود از یه سیستم صوتی قوی ۶ کانال بهره میگیره. این سیستم صوتی به وسیله مهندس آلمانی الیوت اشنایدر (برنده جایزه گرمی) ساخته شده. منتقدین می گن که تفکیک صدا به معنی واقعی اون، در آکورا اتفاق میفته چون که از هر گوشه خودرو آوایی به طور کامل جداگونه به گوش می رسه.

۹- هارمن کاردنِ وایپر

تصور کنین سوار بر یه وایپر ۱۰ سیلندر شدین. همونطوری که میدونید این موتور سنگین و پر صدا بر خلاف بیشتر V10ا، زیر کاپوت و دقیقا در جلوتان قرار داره. بسیار خوب. با وجود سر و صدای گوش خراش و غرشای این افعی اگه هوس موسیقی کردین تکلیفتان چی می شه؟ داج به شما سیستم صوتی با ۱۸ اسپیکر پیشنهاد میده! سیستم صوتی وایپر به اندازه ای قدرتمنده که هر وقتی بخواین می تونین خودتون رو در میان امواج این ۱۸ عضو هارمن کاردن غرق کنین چون که شاید این تنها چاره واسه زمان هاییه که از صدای بلند موتور اون خسته شدین.

۸- بنگ ان اولافسنای آئودی

معمولا B&Oا قبل از کیفیت، با طراحیای تکون دهنده شون جلب توجه می کنن. اما این مسئله در بنگ ان اولافسنای آئودی صادق نیس. سیستم صوتی آئودیای مجهز به اسپیکرای B&O (معمولا سدانای سری A و چندی دیگه) نمونه روشن کیفیت هستن. آئودی در کابین خود بی نظیره. همه ادوات داخلی از چرم گرفته تا اسپیکرا شدیدا با کیفیت و لوکس هستن. البته انتقادایی مثل کم بودن حجم صدا به نسبت رقبا، به اون وارده که آئودی به سلامت گوشای مشتریان اش توجه مضاعفی داره!

۷- بوزِ میباخ

کابین بنز میباخ مثل یه سالن بزرگ کنسرته. در نقدی بر این محصول اومده که نشستن در میباخ و گوش سپردن به سیستم صوتی اون، حس حضور در اجرای زنده و پر سر و صدای رولینگ استون رو منتقل می کنه. در بعضی اجناس Bose بیشتر از کیفیت، تنها نام برند با چاشنی کمی بیس سنگین تر دیده میشه. اما بوز میباخ این جوری نیس و تموم انتظارات آوایی هر انسانی رو برآورد می کنه.

۶- لوینسون در لکسوسا

لوازم صوتیِ خونگی برند مارک لوینسون بسیار کیفیت خیلی خوبی داشته دارن. اما همکاری لکسوس و لوینسون ماجرا رو بسیار باحال تر کرد. هر چی بیشتر سمت اجناس رده بالاتر لکسوس میریم، حجم بیشتری از لوینسون رو در اونا پیدا میکنیم! از ویژگی روشن سیستم صوتی لوینسون، فضای صدای حجیم اون هستش که به طور کامل کابین رو پر می کنه و البته لکسوس دوستداشتنی رو، دوستداشتنی تر!

۵- یاماهایِ ال اف-ای

در حالی که لوینسون و لکسوس مشغول به همکاری ان، حساب یه لکسوس از بقیه جداست. نیاز به تاکید نیس که LF-A چقدر واسه لکسوس و تویوتا مهمه. LFA از جهات بسیاری، آبروی تویوتاست! ال اف ای از جهت دیداری بسیار زیباست ولی فرصت پرداختن به اون نیس. هر چقدر که ویژگیای چشمی اون قدرتمنده، المانای شنیداری اونم پا به پایش پیش میاد. لکسوس قبل از اون که به فکرتون خطور کنه، مکمل جیغای دلنشین و منحصر بفرد موتور V10اش رو به لطف سیستم صوتی یاماها، در مهم ترین محصول اش آماده کرده.

۴- باورز ان ویلکینزِ مازراتی

باورز ان ویلکینز یکی از بهترین خالقان هدفون و سیستم صوتیای خانگیه. مازراتی هم خالق یکی از زیباترین سمفونیای دنیاست. در اینجاس که آدم عاقلی تصمیم به ترکیب این دو با هم می کنه! بعضی وقتا، بعضی چیزها تنها مربوط به حس و حال ان. بعضی وقتا صحبت در مورد لوازم، کیفیت و حتی ایمنی بی مزه س. بعضی وقتا کلا انتقال احساس الکی س! مازراتی رو باید سوار شد تا فهمید.

۳ بنگ ان اولافسن در استون مارتین

هرچند B&Oای آئودی بسیار با کیفیت ان؛ اما حساب استون مارتین به طور کامل جداست. سیستم صوتی ای که بنگ ان اولافسن واسه استون مارتین ساخته، کلا در سطح دیگری قرار میگیره. هر چقدر از کیفیت اسپیکرای آئودی تعریف شد رو در همینجا هم دید کنین. حالا حجم صدای خیلی بالایی رو هم به اون اضافه کنین. نتیجه می شه چیزی که بر استون مارتینه. سیستم صوتی این خودروساز انگلیسی به اندازه ای قویه که اگه روی رد لاین هم کروز شه، به لطف اسپیکرای قوی اون هیچ صدایی از موتور V12 اون شنیده نمی شه.

۲- برمسترِ پورشه

پورشه واسه پانامرایش ۳ گزینه سیستم صوتی در اختیار مشتریانش میذاره که بهترین اون برمستره. در آگهیای فروش پانامراهای موجود در کشورمون هم می تونین ببینین که برمستر به عنوان یه امتیاز دوبرابر در نظر گرفته می شه که بر قیمت هم خیلی موثره. برمسترِ پورشه با ۱۶ اسپیکر، به اندازه ای با کیفیته که واسه شنیدن همچین کیفیتی تنها چاره ای ندارین سوار بر پانامرا شید و لاغیر!

۱- نعیم بنتلی

نعیم بهترین خالق بریتانیایی سیستمای صوتی، با کیفیتی اعجاب برانگیزه. بنتلی هم غول آخر لوکس گراییه. خیلی نمیشه با کلمات در مورد کیفیت پخش و تفکیک صدای نعیم در بنتلیا صحبت کرد. فقط دید کنین که درون یه بنتلی مولسان، ۲۰ اسپیکر با ۲۲۰۰ وات توان جای گرفته. به قول واگنر در جایی که کلام پایان پیدا میکنه، موسیقی شروع می شه! گویی خالقان بنتلی میخواستن سالن اپرای بایرویت ایشون رو تو یه خودرو پیاده کنن. انگار نه انگار که روزی خودرو تنها وسیله ای واسه جابه جایی ملت بوده!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *