خیلی از آدما عکاسی رو به چشم یک سرگرمی می بینن چراکه علاوه بر فراهم کردن زمینه یک فعالیت جالب و سرگرم کننده، ابزاری در اختیارشون می ذاره که خلاقیت شون رو به نمایش بذارن. اما عکاسی بالاتر از این هاست…

حالا که به لطف ظهور شبکه های اجتماعیِ عکس محور تب عکاسی گسترده شده در این مقاله می خواهیم به اثرات مثبت عکاسی بر تصور شما و سودمندی اون در راه رشد شخصی تون بدیم. پس با ما همراه باشین.

۱. خودآگاهی شما رو افزایش می ده

عکاسی به شما یاد می ده که سوژه ای رو در فاصله ا ی دور مشاهده کنین و در لحظه عکس خوبی از اون ثبت کنین. این تمرین شما رو تشویق می کنه که به طور منظم از حواس خود استفاده کنین و اینطوری توجه شما رو افزایش می ده.

نتیجه افزایش خودآگاهی در زندگی روزمره، بهبود رابطه شما با خودتون و بقیه س. چون با شناخت بهتر خودتون، رابطه محکم تری بین افکار، احساسات و نیازهایتان برقرار می کنین.

۲ . چشم شما رو به دیدن زیباییا باز می کنه

اگه بخواهید آثار بعضی از عکاسان مشهور دنیا رو بررسی کنین، خواهید دید که اونا تمایل به برجسته کردن مناظر و سوژهایی دارن که معمولا زیبایی و گیرایی زیادی ندارن و حتی بعضی وقتا نچسب و نازیبا به نظر می رسن. با این حال این عکاسان می تونن این صحنهای غیر جذاب رو به اثری هنری تبدیل کنن. نتیجه اینکه با داشتن تصور درست، حتی سوژهای عادی هم می تونن قشنگ و مفهومی باشن.

گرفتن یک عکس خوب تنها به شرط داشتن لوازم مناسب واسه عکاسی نیس –با اینکه عامل مهمیه- باید چشمی داشته باشین که هر نوع زیبایی رو ببینه. عکاسی به شما یاد می گیره که همه جا در جست وجوی زیبایی باشین. حتی در معمولی ترین و بی فروغ ترین سوژها. زمانی که شما این اصل رو یاد بگیرین، در تموم جنبه های زندگی تون اعمالش می کنین. پس از اون خواهید دید که واسه تموم چیزایی که در زندگی مطلوب تون بوده شکرگزار می شید و در دلِ وضعیتای ناامیدکننده و منفی به دنبال نکات مثبت و خوب خواهید گشت.

مطلب مرتبط :   شانس واقعا هست؟

در همه چیزی هنر و عیب هست، عیب روشن کننده تا هنر آری به دست

 

 

۳. نرمی شما رو افزایش می ده

عکاسان معمولا نمی تونن با اولین سعی، عکس موردنظرشان رو ثبت کنن. اونا بارها (بعضی وقتا حتی صدها بار) سعی می کنن تا عکس مطلوب شون رو بگیرن. حتی اگه عکاس حرفه ای هم باشین واسه رسیدن به عکس خوب آزمون و خطاهای خیلی می کنین.

ثبت عکس مناسب علاوه بر سختیایی که با خود به همراه میاره، با گشترش علمِ عکاسی تون، شما رو به جایای مختلفی میکشونه و شرایط مختلف عکس ورداری رو به شما نشون می ده. توانایی شکست دادن مشکلات و مشکلات مختلفی که در این شرایط پیش ِ روی شما قرار میگیره، نرمی شما رو تقویت می کنه و زمانی که این تصور رو به تموم شرایط روزمره گسترش بدین برابری پذیری و درایت شما در روبرو شدن با رقابتایی که زندگی سر راه تون قرار می ده بیشتر می شه.

هنر عکاسی مجالی واسه بروز احساسات شماس که پس ی اون، استرس روزانه تون کاهش پیدا میکنه و واسه نحوه ی جواب انگار به سختیای زندگی دید بهتری پیدا می کنین.

۴. تمرکزتان رو افزایش می ده

شاید این جمله معروف از بیل کین رو شنیدین که : دیروز گذشت، فردا هنوز نیامده، اما امروز یک هدیهه.

این جمله به ما یادآوری می کنه که چه جوری هر روز، فرصتی واسه شروع دوباره در اختیارمون قرار میگیره. پس نه باید غرق در گذشته بود و نه نگران آینده؛ بلکه تنها باید واسه بهره بردن هرچه بیشتر از روزی که در اختیار داریم تمرکز کنیم.

مطلب مرتبط :   مصرف نمک باعث چاقی می شه؟

جمع بودن تموم حواس و تمرکز یکی از کلیدهای خوشبختیه. اینطوری انرژی تون هدر نمی ره و صرف کارهای مهمی می شه که باید در زمان حال به اونا بدین. پس استفاده شما بیشتر می شه و آرامش ذهنی بیشتری هم دارین.

واسه عکاسی باید حواس جمع باشین. با عکاسی یاد می گیرین که همه جا به دنبال فرصتای عکس ورداری بگردید. عکاسی شما رو مجبور می کنه که نسبت به محیط دور تون هوشیارتر باشین و در لحظه زندگی کنین و هیچ زمانی هم واسه نگرانی درباره ی گذشته یا آینده برایتون باقی نمی ذاره.

۵. مثبت نگر می شید

تموم فایدهایی که در بالا شمردیم در یک جمله خلاصه می شه: عکاسی شما رو مثبت اندیش می کنه.

عکاسی چشمان شما رو به روی وسعت دنیا باز می کنه و به شما می گه که خودتون رو به افکار و عملای منفیِ در حال اتفاق محدود کنین. عکاسی به شما اجازه می ده که زیباییا رو به شکلای مختلفی ببینین و تجربه کنین. مسلّما این تجربه خیلی رضایتمندانه تر و نشاط آفرین تر از اینه که همیشه بخواهید بر زشتیا و بدیا تمرکز کنین.

بعد از پی بردن به بزرگی دنیا، در تکاپویتان واسه زندگی امیدوارتر می شید و به این باور قلبی می رسین که هرچقدر هم اتفاقات بد و ناجوری رخ بدن شما همیشه می تونین از جایتون بلند شید و طرحی نو دراندازید!

 


دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید