گروهی میگن که مصرف موز باعث افزایش وزن می شه، درحالی که یه گروه دیگه فکر می کنن، موز واسه کاهش وزن مفیده. کدوم یک درست میگن؟ اجازه بدین اول به ادعاهای مطرح شده در این مورد نگاهی بندازیم. طرفداران هر نظریه چه ادعایی دارن و دلایل اونا چیه؟

 

  • ۱۶ ماده خوراکی ارزون اما پر از پروتئین
  • خوراکیا می تونن حال روحی ما رو بهتر کنن؟
  • خواص لبو واسه سلامتی، ارزش تغذیه ای و راه های مصرف اون

افرادی که میگن موز باعث چاقی می شه، دلیل اونو به خاطر وجود کربوهیدرات و قند موجود در اون میدونن. موز قند زیادی داره که می تونه نسبت به بقیه مواد مغذی به سرعت تبدیل به چربی شه.

دلیل دیگر این افراد وجود کالری بیشتر موز نسبت به بقیه میوه هاست. یک کاسه از تکهای سیب حدود ۶۰ کالری انرژی داره؛ درحالی که همون قدر موز، ۱۳۵ کالری انرژی داره.

کارشناسان طرفدار موز فکر می کنن که این میوه به اندازه یک بین وعده کامل، انرژی و کربوهیدرات داره. البته میزان قند اون نسبت به بقیه اسنکا مثل بیسکویت و آب نبات پایین تره. در علاوه بر موز فیبر هم داره.

بعضی فکر می کنن که هر چقدر دل تون بخواد می تونین موز یا بقیه میوه ها رو استفاده کنین، چراکه واسه سلامتی تون خیلی مفید هستن؛ اونا پر از ویتامین، مواد معدنی و مغذی هستن.

نتیجه تحقیقات درمورد رابطه موز و تغییرات وزن

هیچ نوع دلایل محکمی مربوط به افزایش یا کاهش وزن بر اثر مصرف موز وجود نداره. درست مثل همه میوه ها، در این مورد هم، همه چیز به میزان کالریایی مصرفی بستگی داره.

مطلب مرتبط :   قرص های ضدبارداری باعث ریزش مو می شن؟

نقش موز در کنترل وزن

مهم نیس که طرفدار کدوم نظریه هستین، چون همه چیز به انتخاب بقیه مواد غذایی شما بستگی داره.

موز می تونه بین وعده خیلی خوبی باشه، چون میوه ای سیرکنندهه، اما به اندازه سیب، خاصیت سیرکنندگی نداره. شما اگه ۳ عدد موز بزرگ رو به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنین، بیشتر از ۳۵۰ کالری مصرف کردین.

موز رو به بین وعدهای خود اضافه نکنین، بلکه اونو جانشین خود بین وعده بکنین.

اطلاعات غذایی موز

یک موز متوسط حدود ۱۰۵ کالری، نیم گرم چربی، ۲۷ گرم کربوهیدرات، ۳ گرم فیبر، ۱۴٫۵ گرم شکر و ۱ گرم پروتئین داره. موز پر از بقیه مواد مغذی نیزه که منبع خوبی واسه پتاسیم (مفید واسه سلامتی قلب) و ویتامین C (منبع خوب آنتی اکسیدان) هستن. در علاوه بر پتاسیم واسه سلامتی موهای شما خیلی خوبه.

البته در مصرف پتاسیم زیاده وری نکنین، چون می تونه باعث ریزش مو بشه.

بقیه امتیازات مصرف موز

با اینکه موز مثل بلوبری یا کلم بروکلی به عنوان سوپرفود (غذاهایی که به دلیل محتوای مواد مغذی متراکم خود از بقیه خوراکا متمایزند) درنظر گرفته نمی شه، اما موز امتیازات دیگری به جز «بین وعده بودن» هم داره. نتایج تحقیقی نشون می ده مصرف روزانه ی موز باعث بهتر شدن نسبی سطح قند و چربی خون در بیماران گرفتار به دیابت نوع ۲ می شه. دیابت نوع ۲ به خاطر گسترش چاقی درحال افزایشه.

چیپس موز

مطلب مرتبط :   غذاهای سوخته سرطان زا هستن؟

با اینکه موز می تونه واسه کاهش وزن میوه مناسبی باشه، اما چیپس موز انتخاب مناسبی نیس. اینا موزهایی هستن که سرخ شدن و شکر هم به اونا افزوده شده. نصف کاسه چیپس موز حدود ۲۱۰ کالری انرژی و ۱۲٫۵ گرم چربی داره.

انتخاب موز خشک شده بهتره.

انواع دستورهای مصرفی واسه موز

موز همراه با جو دو سر: موز رو تکه تکه کنین و به همراه جو دوسر واسه صبحانه بخورین.

موز همراه با دارچین: موزی رو تکه تکه کنین و روی اون دارچین بریزین.

همراه با ماست: تکهای موز رو با ماست یا ماست چکیده و کمی دارچین مخلوط کنین. حتی می تونین داخل این ترکیب، سبوس گندم و بادامای خردشده بریزین.

به عنوان چیپس یخ زده: خیلیا از بافت یخ زده موز لذت می برن. از طرفی، خوردن اون کمی طول می کشه که همین، به شما اجازه سیری می ده. موز یخ زده و تکه شده رو همراه با ماست توت فرنگی و بادام زمینی خرد شده مخلوط کنین و اونا رو درون یخچال بذارین.

نتیجه گیری

در مورد این ادعا که موز باعث کاهش یا افزایش وزن می شه، هیچ مدرک معتبری وجود نداره. پس مهمه بدونین موز کالری داره و مصرف اون، کالری روزانه شما رو افزایش میده.

موز به عنوان یک بین وعده، نسبت به بقیه مواد پرشکر، انتخاب خیلی بهتریه. از طرفی، اضافه کردن موز به بقیه ی بین وعدها شاید باعث افزایش وزن شه.دسته بندی : Uncategorized

دیدگاهتان را بنویسید