دوشنبه, مرداد ۱۳, ۱۳۹۹

چرا بک لینک بسیار مهم می باشد؟

طراحی سایت - سئو - بهینه سازی سایت

چه عواملی در کیفیت یک لینک موثر هستند؟

انکر تکست: کلمه یا کلماتی کلیدی است که به یک صفحه دیگر لینک دهی می شود. زمانی که شما با عبارات کلیدی مرتبط با صفحه ی که می خواهید به آن پیوند بدهید، به گوگل یک سیگنال مثبت به گوگل ارسال می کنید که این انکر تکست با این صفحه مرتبط است و گوگل قادر خواهد رتبه آن کلمه کلیدی را با توجه به دیگر عامل ها افزایش دهد.
اعتبار دامنه: این فاکتور توسط کمپانی Moz ایجاد شده است. از عوامل تأثیرگذار در تعیین اعتبار دامنه می توان به این موارد اشاره کرد: سن دامنه، تعداد لینک های ورودی، کیفیت پیوندها، فعالیت سایت در شبکه های اجتماعی و.. در افزایش یا کاهش این فاکتور دخیل هستند. این امتیاز می تواند در مشخص کردن کیفیت یک لینک دخیل باشد.
دریافت لینک بر اساس موقعیت: اگر سایت شما به زبان پارسی است، بهتر است بک لینک های دریافتی از سایت های باشد که از دامنه ir استفاده می کنند. زیرا سبب افزایش شانس شما برای دریافت رتبه بالاتر در نتایج جستجوی ایران می شود. اما امکان دارد باعث افزایش رتبه سایت شما در نتایج جستجوی بین المللی نشود.
تعداد لینک های موجود در داخل صفحه: گوگل برای شناسایی لینک های طبیعی از غیرطبیعی از روش های مختلفی استفاده می کند. اما در کل تعداد لینک های خروجی از صفحه ای از آن لینک می گیرید نباید خیلی زیاد باشد و باید نسبت آن با محتوای موجود حفظ شده باشد.

اشتباهات رایج در مورد بک لینک

بسیاری از افراد بر این عقیده دارند که بک لینک دیگر اهمیت سابق خود را از دست داده است و مهم ترین عامل در سئو بهینه سازی محتوای سایت است.
اما بحث این جاست که اگر بک لینک دریافتی از سایت مرتبط با حوزه کاری شما باشد و با رعایت یک سر اصول همچنان می تواند یکی از قدرتمندترین عوامل در سئو سایت باشد.

آیا بک لینک No Follow ارزشی ندارد؟

بک لینک نوفالو (No Follow) که به صورت قرار دادن نظرات در پست های وب سایت های دیگران، درج مطالب در فروم ها،نوشتن پست میهمان و … ایجاد می شود برخلاف تصور برخی افراد در سئو سایت تأثیر خواهند داشت که مکملی در کنار بک لینک Do Follow خواهد بود.

آیا تنها لینک Do Follow تأثیرگذار است؟

بسیاری از افراد فقط به دنبال درج لینک های فالو (Do Follow) می باشند اما باید این را بدانند قرار دادن بک لینک های Do Follow به تنهایی و بدون قرار دادن لینک No Follow شاید حتی برای سئو سایت مضر هم باشد بنابراین قرار دادن بک لینک های نوفالو را در کنار فالو در پروسه انجام سئو سایت خود قرار دهید.

حال چگونه بک لینک رایگان بگیریم؟

در ادامه چند روش متداول و مناسب برای دریافت بک لینک رایگان به صفحات داخلی سایت معرفی می نمایم:

ثبت نظر در وب نوشت ها

زمانی که مطالب وبلاگ سایتهای مرتبط با حوزه کاری خود را مطالعه می کنید و می خواهید نظری برای آن ها بگذارید، با قرار دان آدرس یکی از صفحات داخلی سایت خود که مرتبط با آن موضوع است می توانید یک بک لینک مناسب و رایگان به دست آورید.

گفتگو در انجمن

همانند بخش وب نوشت شما می توانید با ساخت اکانت در انجمن ها و قرار دادن آدرس صفحات در امضا یا در گفتگوهای مرتبط با کار خود برای صفحات داخلی بک لینک بسازید.

نوشتن پست مهمان

در بسیاری از سایت ها و وبلاگ ها کاربران می توانند مطالب خود را از طریق سایت آن ها منتشر کنند، شما می توانید با تولید محتوای مناسب و قرار دادن آدرس یکی از صفحات داخلی و مرتبط از سایت خود در آن یک بک لینک عالی به سایت خود دریافت کنید.

اشتراک گذاری مطالب سایت در شبکه های اجتماعی

در صفحات خود در اینستاگرام، گوگل پلاس، فیس بوک، لینک دین مطالبی حاوی بک لینک منتشر کنید. حتی اگر بک لینک ها نوفالو باشند شما از این شبکه های اجتماعی برای سایت خود بازدیدکننده جذب خواهید کرد.

بک لینک چیست؟

بررسی سئو سایت از چندین فاکتور تشکیل شده است و در واقع یک مجموعه ی وسیع از تکنیک ها پروسه بهینه سازی را بر عهده دارند. بک لینک ها به صورت لینک های پیوندی هستند که ممکن است از سایت خارج یا توسط دیگر رقبا، به صفحات سایت وارد شوند. همچنین بک لینک قسمتی از سئوی سایت به شمار می رود که منظور از آن نوعی تبادل لینک است که به وب سایت اعتبار می بخشد. زمانی که یک سایت از لینک های سایت های دیگر استفاده می کند، به این معناست که آدرس مطالعه دقیق تر محتواها را در اختیار کاربران قرار می دهد. لینک هایی که به سایت وارد می شوند، می توانند صفحات سایت را بالا بکشند.

اهمیت بک لینک در سایت

بک لینک ها در زمان طراحی یکی از دغدغه های مهم صاحبان کسب و کارهای اینترنتی هستند. زمانی که از یک سایت به سایت دیگر لینکی صادر می شود، سایت دریافت کننده لینک به عنوان پله ترقی سایت اول محسوب می شود. موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای بک لینک ها قائل هستند و مطابق با میزان محبوبیت لینک ها و تعداد آنها، صفحات سایت را سئو می کند. زمانی که یک سایت بک لینک زیادی داشته باشد، مطمئنا نقش پررنگ تری نیز در ارتقای رتبه آن دارد. اما در این بین رتبه سایتی که به آن لینک داده شده اهمیت پیدا می کند. زمانی که از لینک سایت های معتبر استفاده می شود، سایت ما بهتر می تواند در صفحات نتایج جستجو نمایش داده شود. همچنین اگر به یک سایت لینک های کمتری داده شده باشد، آن سایت تاثیر بیشتری در بهینه سازی سایت دارد.

در زمان انتخاب لینک سایت ها باید دقت شود که از وب سایت های معتبر و در عین حال با کمترین لینک ورودی استفاده شود. نکته بعد اینکه، لینک ها باید بر روی کلمات کلیدی صفحات قرار بگیرند. همچنین باید میان کلمات کلیدی و صفحاتی که از لینک آنها استفاده می شود، قرابت معنایی و مفهومی وجود داشته باشد.

خریداری بک لینک

با توجه به اینکه بک لینک ها به معنای استفاده از لینک صفحات پربازدید یک سایت معتبر است و این سایت تلاش زیادی کرده تا در موتورهای جستجو رتبه بهتری را کسب کند، بنابراین نمی توان به رایگان از سایت آنها استفاده کرد و می توان با تعرفه هایی که مدیریت سایت تعیین کرده، بک لینک ها را خریداری کرد. اما یک نکته مهم اینکه نباید در خرید تعداد بک لینک ها زیاده روی کرد. زیرا موتورهای جستجو، سایتهایی که برای کسب رتبه بهتر، اقدام به خرید لینک می کنند را شناسایی کرده و رتبه آن را کاهش می دهد. برای جلوگیری از این رخداد می توان در سایت های با رتبه بالا، تبلیغات متنی داد و با Nofollow سازی لینک، از کاهش رتبه سایت خود جلوگیری کرد.

ویژگی های بک لینک ها

بک لینک ها با وجود تمامی امتیازات و مزایایی که برای سایت دارند، نمی توان همه آنها را در ردیف بک لینک های خوب قرار داد و امیدوار بود که با وجود آنها بتوان رتبه بالاتری را در موتورهای جستجو کسب کرد. بلکه بک لینک ها به دو دسته خوب و بد تقسیم می شوند. ویژگی بک لینک های بد شامل موارد زیر است:

بک لینک بیش از حد بر روی کلمات کلیدی: اگر چه توصیه ما قرار دادن لینک بر روی کلمات کلیدی مهم است، اما در این کار نباید زیاده روی شود. برای مثال اگر موضوع فعالیت شما طراحی سایت است، برای واژه «طراحی سایت» می توانید در یک صفحه این کار را انجام دهید و حتی اگر در تمامی صفحات سایت خود از کلید واژه «طراحی سایت» استفاده کرده اید، پیشنهاد می کنیم برای آنها از بک لینک ها استفاده نکنید.

استفاده از بک لینک ها در صفحات اصلی: در صفحات اصلی یا صفحه فرود که در معرض دید بازدیدکننده قرار می گیرد، بهتر است کمتر از بک لینک ها استفاده شود. هدف شما از بک لینک، افزایش رتبه سایت خودتان است و نه تبلیغات و معرفی سایر سایتها. بنابراین باید بک لینک ها را برای سایر صفحات کم بازدید استفاده کنید.

ورود بک لینک از سایت های غیرمرتبط با موضوع سایت: ممکن است در زمان آنالیز وب سایت با لینک هایی برخورد کنید که شکسته هستند و یا زمانی بر روی کلید واژه ها لینک هایی را قرار داده اید که اکنون اعتبار قبل را ندارد و به مشکلاتی از قبیل خطای ۴۰۴ مواجه شده اند. این بک لینک ها نه تنها در افزایش رتبه سایت شما تاثیر ندارد که موجب کاهش رتبه سایت نیز می شود.

استفاده از لینک سایت های کپی بردار: ممکن است از لینک سایت هایی استفاده کنید که در رتبه بالایی قرار دارند اما به دلیل اینکه مطالب و محتواهای آنها کپی برداری شده، پس از مدتی رتبه آنها به شدت کاهش یابد. در این مواقع لینک ها در سئو سایت شما تاثیر ندارد و حتی موجب کاهش رتبه سایت هم می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *